Trening interpersonalny. Zatrzymaj się na chwilę i zrozum siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2015 13:00
- W treningach interpersonalnych najważniejsze są nasze reakcje. Dzięki nim uczymy się, jak sami oceniamy konkretne sytuacje i jak inni reagują na nas - tłumaczy Jolanta Mieczkowska-Luto, psycholog, trenerka.
Audio
  • Na czym polega wyciszanie się i dlaczego warto poznać samego siebie? - wszystko o treningu interpersonalnym (Czwórka/Tryb głośnomówiący)
trening interpersonalny to nie to samo, co psychoterapia
trening interpersonalny to nie to samo, co psychoterapiaFoto: Glow Images/East News

Po co ludzie zamykają się w małej grupie na kilka dni, czego tam doświadczają? Czy takie doświadczenie może odmienić życie? - Najczęściej w treningach udział biorą osoby, które z różnych przyczyn nie potrafią poradzić sobie z czymś w swoim życiu - mówi Agata Kołodziejczyk-Stryjek, psychoterapeutka.

I dodaje, że takie zajęcia to szansa na bezpośrednią interakcję z innymi ludźmi, możliwość poznawania ich i zdobywania dzięki temu umiejętności ważnych w późniejszych kontaktach międzyludzkich. - Trening to czas na "zatrzymanie się", zwolnienie tempa i zauważenie wielu rzeczy, których na co dzień, w wirze pracy i zadań, nie dostrzegamy - wyjaśnia Mieczkowska-Luto.

O swoich doświadczeniach, jako uczestnik treningów, opowiedział również w audycji Maciej Sandomierski, który dziś sam jest trenerem. - Rozmawiamy tam głównie o emocjach. A to ważne, bo dziś ciężko jest wejść z kimś w taką relację, dzielić się prawdziwymi emocjami. To udaje się dopiero podczas treningów - tłumaczył. Wymienił także ćwiczenia, które w poznaniu siebie bardzo pomagają.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Gość:

Data emisji: 19.01.2015

Godzina emisji: 20.00

kd, ac

Czytaj także

Relaks i wyciszenie to podstawa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 13:00
Żeby dobrze i wydatnie pracować, musimy umieć odpowiednio się zrelaksować. Jaki jest najlepszy sposób?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja jest jak tornado, które wciąga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:05
Smutek, przygnębienie, ale też fizyczny ból czy nerwowość. - Depresja to konstelacja objawów - mówił w Czwórce psychiatra. Jak z nią walczyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychoterapia przez internet? "Klikanie jest łatwiejsze niż rozmowa"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 18:00
- Z moich doświadczeń wynika, że to równie skuteczna forma psychoterapii, jak sięganie po porady w tradycyjnych gabinetach - przekonuje Ilona Olczak, psycholog.
rozwiń zwiń