Żyć po swojemu czy dopasowywać się do otoczenia?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2015 17:00
Jak żyć: wtopić się w tłum i dać mu się ponieść czy iść własną drogą? Psychologowie nie dają gotowych recept, ale możemy usłyszeć od nich cenne wskazówki.
Audio
  • Jak żyć własnym życiem? Psychologowie mają na to rady w audycji Tomasza Kosiorka "Tryb głośnomówiący". (PR, 14.04.2015)
Rozterki związane z wyborem drogi życiowej pojawiają się już u gimnazjalistów. Mnogość możliwości i konieczność częstej konfrontacji z otoczeniem nie ułatwiają tego wyboru
Rozterki związane z wyborem drogi życiowej pojawiają się już u gimnazjalistów. Mnogość możliwości i konieczność częstej konfrontacji z otoczeniem nie ułatwiają tego wyboruFoto: Matlachu/Pixabay.com

Jak sobie poradzić z wyborem własnej drogi życiowej? Rozmawiali o tym: psycholog osobowości prof. Piotr Oleś oraz psycholog i psychoterapeutka dr Małgorzata Łysiak.

Gotowość do przyjmowania i kreowania zmian, do tego szczerość w relacjach między ludźmi - według dr Łysiak to warunki znalezienia optymalnej drogi w życiu. Przestrzegła przed akceptacją zastoju. Jej zdaniem powinniśmy dobrze wykorzystywać każdy dzień, jakby miał być naszym ostatnim, żeby patrząc wstecz pod koniec życia nie czuć goryczy.

Prof. Oleś wyjaśnił, jak nasze wahania, niepewność widzą i opisują egzystencjaliści. Poradził też słuchaczom, jak podchodzić w życiu do zmiany i kontynuacji.

***

Tytuł audycji: Tryb głośnomówiący

Prowadzi: Tomasz Kosiorek

Goście: prof. Piotr Oleś (psycholog osobowości, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej), dr Małgorzata Łysiak (psycholog, psychoterapeutka)

Data audycji: 14.04.2015

Godzina audycji: 20.00

jż/kul

Czytaj także

Jak wybieramy życiowych partnerów?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 10:47
Co decyduje o tym, że wchodzimy w związki? Wygląd, inteligencja, zainteresowania? Tak. Ale jest coś jeszcze - potrzeba zaspokojenia braków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzieci, które nie miały prawdziwego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 09:00
Osoby, które w dzieciństwie musiały pełnić role dorosłych, w dorosłym życiu mają kłopoty z budowaniem relacji z partnerem i własnymi dziećmi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiosna to dobry czas na życiową zmianę

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2015 10:00
Masz już dość swojej pracy? Męczą cię studia? A może masz poczucie, że warto zacząć ćwiczyć i zdrowo się odżywiać? Zmotywuj się do zmiany!
rozwiń zwiń