X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W tłumie bezpieczniej... czy warto być jak inni?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:30
To, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami jest oczywistością. W pewnych sytuacjach jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy byli. Dlaczego tak się dzieje i co tak naprawdę znaczy być sobą - w "Strefie Prywatnej" spytaliśmy o to studentkę psychologii Paulę Pyrcz.
Audio
  • Jak zachować równowagę pomiędzy byciem sobą, a dostosowywaniem się do otoczenia? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Dlaczego schowani w tłumie czujemy się bezpieczniej?
Dlaczego schowani w tłumie czujemy się bezpieczniej? Foto: www.pixabay.com/pl/users/eak_kkk-907811 (domena publiczna)

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Greenwich pokazują, że najpierw odkrywamy się przed rodzicami, potem przed przyjaciółmi, a na końcu dopiero przed partnerami. Z drugiej strony jednak psychologowie mówią, że naturalność jest jedną z podstaw udanego związku. Dlaczego zakładamy maski? - Według mnie termin "maska" brzmi brzydko. To jest całkiem normalne, że inni jesteśmy w domu, a inni w pracy. Chodzi o dostosowywanie się do konkretnych osób - przekonywała zaproszona psycholożka i redaktorka naczelna portalu "Mala-psychologia.eu".

Paula Pyrcz Warto mieć kilku idoli, żebyśmy nie byli kopią jednej osoby. Warto budować siebie z kawałków innych osób

Innym ciekawym aspektem upodobniania się lub odróżniania od innych jest podejście osób o wysokim statusie społecznym, które bardzo często, tak jak Mark Zuckerberg, nie przejmują się społecznymi konwenansami dotyczącymi na przykład ubioru i stylu. - Bardziej skłonne do różnego rodzaju ekstrawagancji są osoby bardziej przebojowe, a wysoki status społeczny czy dobra sytuacja finansowa na pewno wpływają na wzrost samooceny - tłumaczyła Paula Pyrcz. A czy są sytuację, w których warto w tłum się wtopić? - Gdy nie czujemy się pewni, to czasem bezpieczniej jest zgubić się w grupie - dodała.

Wynika z tego, że zarówno upodobnianie się, jak i odróżnianie od innych ma swoje dobre i złe strony - w Czwórce zdradziliśmy, jakie one są. Z zaproszoną ekspertką zastanawialiśmy się także, dlaczego zdarza się, że w trakcie rozmowy przejmujemy gestykulację innych, czemu warto mieć idoli oraz co najczęściej przeszkadza nam w byciu sobą. Ponadto sprawdziliśmy, po co robimy sobie piercing i tatuaże, a także zapytaliśmy naszych słuchaczy, jak zachowują swoją odmienność.      

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Paula Pyrcz (studentka Wydziału Psychologii UW oraz redaktorka portalu "Mala-psychologia.eu") 

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 20.05

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współczesny etos męskości. Jak go odkryć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 11:30
W "Strefie Prywatnej" o kondycji współczesnych mężczyzn rozmawiamy z Jackiem Masłowskim, psychoterapeutą, coachem, filozofem, prezesem Fundacji Masculinum i współautorem książki "Czasem czuły, czasem barbarzyńca".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Perswazja, manipulacja - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 11:38
Jak wpływać na ludzi, by robili to, czego sobie życzymy i jak nauczyć się mieć dystans do tego, czego inni od nas chcą? - Ludzie generalnie słabo radzą sobie z perswazją, niewiele o niej wiedzą i robią to bardzo intuicyjnie. Tymczasem między perswazją a manipulacją granica jest bardzo cienka. Można powiedzieć, że te procesy są tożsame - mówił Jarosław Świątek, psycholog.
rozwiń zwiń