Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
Audio
  • Kim dzisiaj jest młody mężczyzna? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: collardemilie/ Pixabay/ CC0 Creative Commons

Dość często podnoszonym tematem jest kryzys męskości i męskiej tożsamości. Coraz więcej panów unika zobowiązań, żyje tu i teraz, myśli tylko o sobie i swojej karierze, staje się powściągliwa, dostosowując się do nowoczesnego rytmu życia lub zamienia się w żywiciela pod presją. Każdy z tych scenariuszy oddala ich od poczucia własnej wartości i lepszego zrozumienia siebie.

- Zadaniem mężczyzny od momentu wyjścia z jaskini było zginąć śmiercią bohatera na jakimś polu chwały. I od zamierzchłych czasów ciągle wybieramy nowe pola chwały, zamiast skupić się na tym, że jest XXI wiek i teraz należałoby pomyśleć o tym, jak należałoby bohatersko żyć, a nie polec. I to idzie nam dość trudno - opowiada pedagog.

Prowadzący Jakub Jamrozek i gość Robert Banasiewicz / fot. Czwórka Prowadzący Jakub Jamrozek i gość Robert Banasiewicz / fot. Czwórka

Jakie są współczesne definicje męskości? Czy dawny, tradycyjny model mężczyzny odchodzi do lamusa czy nadal obowiązuje? Czy genderyzm zabił męskość? Kiedy i jak następuje moment przejścia z bycia chłopcem do bycia mężczyzną? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Robert Banasiewicz (pedagog, specjalista terapii uzależnień, prowadzący Dom Terapeutyczny REHAB w Pustnikach)

Data emisji: 29.08.2017

Godzina emisji: 20.05

sm/jsz

Czytaj także

Katarzyna Miller: idealny facet jest przede wszystkim swój

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 13:22
- Stereotypowo utarło się mówić, że "chłop jest prosty jak cep". A oni wcale nie chcą tylko "seksu i żarcia" - mówi w Czwórce psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Miller, autorka książek i razem z Suzaną Giżyńską współautorka "Instrukcji obsługi faceta".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń