Alkoholizm w szpilkach - dlaczego młode kobiety piją ryzykownie?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 08:00
- Problemowe picie alkoholu to szerokie pojęcie, do którego zaliczamy także picie ryzykowne. Ryzyko problemów alkoholowych wzrasta, gdy picie jest intensywne - czyli spożywamy duże ilości i robimy to regularne – tłumaczy prof. Małgorzata Dragan.
Audio
  • Różnice w piciu mężczyzn i kobiet - rozmowa z prof. małgorzatą Dragan (Strefa Prywatna/Czwórka)
Coraz częściej spotykamy się z alkoholizmem wśród płci pięknej, który zwykle jest widoczny dopiero w fazie końcowej - kiedy już pozostał wrak uzależnionego człowieka. Bo kobiety piją inaczej, w ukryciu
Coraz częściej spotykamy się z alkoholizmem wśród płci pięknej, który zwykle jest widoczny dopiero w fazie końcowej - kiedy już pozostał wrak uzależnionego człowieka. Bo kobiety piją inaczej, w ukryciuFoto: Glow Images/East News

Biegacz 1200.jpg
Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją

Jak przekonuje ekspertka, zarówno kobiety jak i mężczyźni najbardziej narażeni są na nadmierne spożywanie alkoholu w młodym wieku: między 18. a 25. roku życia. Wówczas w ilości spożywanych kieliszków nierzadko kobiety dorównują mężczyznom. - Jak pokazują badania z różnych krajów, po 30. - 35. roku życia u kobiet następuje spadek picia alkoholu – tłumaczy ekspertka. I przekonuje, ze motywacja do picia w przypadku obu płci jest podobna. - Zazwyczaj jest to jeden cel: spotęgowanie uczuć pozytywnych, relaks i odprężenie, przy różnych okazjach, celebracjach - mówiła. - Ale oczywiście są też przyczyny negatywne, m.in. zapijanie smutku, czyli radzenie sobie z negatywnymi emocjami, czy problemami ze snem.

Jakie sygnały ostrzegawcze pojawiają się w przypadku nałogu alkoholowego i czym jest "drunkoreksja"? Dlaczego modny stał się wśród pań "nowy" styl życia z lampką wina w tle, czym różni się sposób picia kobiet i mężczyzn i w jaki sposób – pod względem fizjologicznym - alkohol wpływa na organizmy przedstawicieli obu płci? O tym rozmawialiśmy w Czwórce. W programie o alkoholizmie kobiet, "stylach picia" pań i panów, piciu do utraty przytomności czy poalkoholowych ekscesach, rozmawialiśmy także z psycholog i terapeutką uzależnień dr Ewą Wojdyłło.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: prof. Małgorzata Dragan (Katedra Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 14.11.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/ac

 

Czytaj także

"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń