Święta przez pryzmat kampanii marketingowych. Kim jest dla nas św. Mikołaj?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 16:10
72 proc. z nas deklaruje sprzeciw wobec komercjalizacji świąt. Z drugiej strony sami coraz częściej sprowadzamy je do wymiaru komercyjnego, zamiast duchowego. - Po prostu chcemy wierzyć w św. Mikołaja - mówił dr Karol Jachymek, kulturoznawca.
Audio
  • O komercjalizacji świąt i o tym, co rządzi naszymi rytuałami - marketing, kultura popularna czy tradycja, opowiada dr Karol Jachymek (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com/ jill111

mokolaj swiety663.jpg
Cała prawda o św. Mikołaju. "Nigdy nie był w Laponii"

- Mikołaj jest dla nas absolutnym symbolem. Gdy widzimy czekoladowe figurki w sklepach, wiemy, że zbliżają się święta i zaczynamy być pozytywnie nastawieni - mówił dr Karol Jachymek, kulturoznawca. - Wizja czerwonego jegomościa z brodą i workiem z prezentami weszła na stałe do naszej świadomości. To świetny przykład na to, jak skuteczny marketing potrafi na nas wpływać.

Czy w takim razie jesteśmy skazani na święta wykreowane przez kampanie marketingowe? Czy powinniśmy krytykować nowe zwyczaje czy wziąć z nich to, co najlepsze? W programie rozmawialiśmy także m.in. z Kamilem Janickim, z portalu "Ciekawostki historyczne", który opowiadał o historii "prawdziwego" Mikołaja, czyli biskupa żył ok. III - IV w. w Azji Mniejszej. Zaś ks. Tomasz Łuszczyk ze szczecińskiego Seminarium Duchownego tłumaczył, dlaczego - jego zdaniem - imię tego świętego wykorzystane zostało w… dwóch różnych rzeczywistościach.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: dr Karol Jachymek (kulturoznawca, School Of Ideas, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 6.12.2017

Godzina emisji: 20.05

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Anna Seniuk. Książka dla wnuków powstała przez upór i konsekwencję

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 13:00
- Od dawna niektóre wydawnictwa ścigały mnie o napisanie książki - przyznaje Anna Seniuk, aktorka. - Ja uważałam, że nie ma powodu. A jak już znalazłam powód to powstała ta książka - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stres. Co robić, żeby nie wywoływały go święta?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:00
W Boże Narodzenie w naszej głowie panują prezenty, karp, emocje i rodzina, a święta to jedno z wydarzeń uwzględnionych na liście najbardziej stresujących momentów w życiu. W Czwórce radzimy, co zrobić, aby nie były one przyczyną nerwów oraz jak spokojnie wrócić do poświątecznej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orszak Trzech Króli. "Największe jasełka na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:50
- Organizowany 6 stycznia Orszak łączy różne środowiska w jednym celu - po to, by spotkać się na ulicach polskich miast i za Trzema Królami podążać do stajenki, do Nowonarodzonego - mówi Jolanta Skwarek, rzecznik Fundacji "Orszak Trzech Króli".
rozwiń zwiń