X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Święta bez bliskiej osoby. Jak poradzić sobie po stracie?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 11:30
- Proces żałoby zawsze przebiega indywidualnie. Nie ma dwóch osób, które jednakowo przeżywają stratę bliskiej osoby - mówiła Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji Nagle Sami.
Audio
  • Jak pomóc osobom, które straciły kogoś bliskiego (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Alliance

mnich medytacja 1200.jpg
Medytacja - jak ją praktykować, żeby odnaleźć wewnętrzną równowagę?

Spotkania przy świątecznym stole to trudny czas dla osób, które straciły bliską osobę. Wspomnienia mogą być dla niektórych trudne do zniesienia. Jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami, jak być wsparciem dla osoby, która cierpi po stracie kogoś bliskiego? - Święta to czas, który spędzamy w gronie rodziny. Kiedy kogoś w tym gronie brakuje, to pustka po stracie jest silniej odczuwalna, zwłaszcza, kiedy praktykowaliśmy wspólne rytuały i tradycje, które są nie do powtórzenia bez kochanej osoby - tłumaczyła Anna Sokołowska.

Anna Sokołowska Żałoba w niektórych momentach przypomina sinusoidę. Zdarzają się takie dni, w których łatwiej nam wstać z łóżka i się uśmiechnąć, a także takie, w których wydaje nam się, że nic nie ma sensu

Ekspertka wyjaśniała, że często cykliczne spotkania w gronie rodziny takie jak święta mogą przywrócić pamięć nawet dawno straconej osoby. - Tak naprawdę nie ma znaczenia, czy bliska osoba odeszła rok, czy kilka lat temu. Święta dla osób, które straciły kogoś bliskiego nie są takie same - wyjaśniała.

Anna Sokołowska Pierwszy rok po stracie jest wyjątkowy. Oswajamy rzeczywistość i uczymy się w niej odnajdywać na nowo. Kolejne święta przeżywamy już bardziej świadomie. Być może nie jesteśmy już pogrążeni w rozpaczy, ale nie przestajemy tęsknić

Czy obecność rodziny może przynieść prawdziwą ulgę osobie, która cierpi po stracie bliskiego? Jak zaopiekować się osobą w żałobie? Jakich słów unikać, a jaka pomoc jest najbardziej wskazana? Na ten temat rozmawialiśmy z Anną Sokołowską, psychologiem z Fundacji Nagle Sami.

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Goście: Anna Sokołowska, psycholog z Fundacji Nagle Sami

Data emisji: 20.12.2017

Godzina emisji: 20.05

ac/kd


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stres. Co robić, żeby nie wywoływały go święta?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 12:00
W Boże Narodzenie w naszej głowie panują prezenty, karp, emocje i rodzina, a święta to jedno z wydarzeń uwzględnionych na liście najbardziej stresujących momentów w życiu. W Czwórce radzimy, co zrobić, aby nie były one przyczyną nerwów oraz jak spokojnie wrócić do poświątecznej rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orszak Trzech Króli. "Największe jasełka na świecie"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 16:50
- Organizowany 6 stycznia Orszak łączy różne środowiska w jednym celu - po to, by spotkać się na ulicach polskich miast i za Trzema Królami podążać do stajenki, do Nowonarodzonego - mówi Jolanta Skwarek, rzecznik Fundacji "Orszak Trzech Króli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta przez pryzmat kampanii marketingowych. Kim jest dla nas św. Mikołaj?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 16:10
72 proc. z nas deklaruje sprzeciw wobec komercjalizacji świąt. Z drugiej strony sami coraz częściej sprowadzamy je do wymiaru komercyjnego, zamiast duchowego. - Po prostu chcemy wierzyć w św. Mikołaja - mówił dr Karol Jachymek, kulturoznawca.
rozwiń zwiń