Fake news - nieprawda, która się dobrze sprzedaje

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 13:20
Fake newsy rozprzestrzeniają się z prędkością światła. - To informacje, które nas angażują. Które natychmiast chcemy posłać dalej, bez sprawdzenia, czy są prawdziwe - wyjaśnia Paweł Wieczorek z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
Audio
  • Czym są fake newsy i jak rozpoznać informację prawdziwą od kłamstwa? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Fake news to forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie (zdj. ilustracyjne)
Fake news to forma przekazywania informacji, która opiera się na celowej dezinformacji lub oszustwie (zdj. ilustracyjne)Foto: Shuttersock.com/dom. publiczna/fotogestoeber

Paweł Wieczorek Fake news może stać się także elementem propagandy. Czymś, co skłoni odbiorcę do określonego zachowania

Fake news nie jest jednak wynalazkiem naszych czasów. Już w 1825 roku New York Sun informował o odkryciu życia na Księżycu przez brytyjskiego astronautę. 25 lat później media w Stanach Zjednoczonych informowały o zamiarze przyłączenia się południowych stanów do Meksyku.- Kiedyś, żeby stworzyć fake newsa trzeba było mieć media w ręce, dziś wystarczą społecznościówki. Obecna technologia sprawiła, że każdy może stworzyć fake news i nadać go do innych - wyjaśnia medioznawca.

Dlaczego nieprawdziwe informacje "sprzedają się" lepiej, niż te, które mówią prawdę i tylko prawdę? Dlaczego w nie wierzymy? Co mają do tego emocje, poczucie wspólnoty czy reguła autorytetu? Jak się bronić przed dezinformacją? Jak wykształcić umiejętność krytycznego myślenia? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Paweł Wieczorek Fake news to kwintesencja dziennikarstwa "yellow", w którym specjalizują się brukowce

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Paweł Wieczorek (medioznawca z Uniwersytetu SWPS w Warszawie)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 20.05

kul


Czytaj także

Mapa marzeń. "Nie ma rzeczy niemożliwych, są źle zaplanowane"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 10:30
- Przy założeniu, że zrobimy ją uczciwie, mapa marzeń gwarantuje powodzenie realizacji założeń i planów nawet w 80 procentach - przekonuje mentorka i coach, Karina Sęp. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samotne matki. Stereotypy kontra rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 17:43
Czy określenie "samotna matka" zawsze oznacza kobietę nieszczęśliwą, niezaradną, niespełnioną i poszukującą partnera? O krzywdzących stereotypach i codziennych wyzwaniach samotnego rodzica rozmawialiśmy w Czwórce.
rozwiń zwiń