Bez drugiej połówki. Czy można znaleźć szczęście żyjąc solo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 11:00
- Ogromnym problemem naszego pokolenia jest zaniżone poczucie własnej wartości. Wynika ono często z odrzucenia, które spotkało nas w przeszłości, a także z problemów, które wynosimy z domu rodzinnego. Ludzie żyją po takich przejściach z poczuciem, że niewiele znaczą - mówił ksiądz Sławomir Kostrzewa.
Audio
  • Ks. Sławomir Kostrzewa o tym, jak radzić sobie z samotnością w naszym życiu (Strefa prywatna/Czwórka)
Ks. Sławomir Kostrzewa, Jakub Jamrozek
Ks. Sławomir Kostrzewa, Jakub JamrozekFoto: czwórka

kobieta samotność depresja 1200.jpg
Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Czy można czuć się spełnionym idąc przez życie samotnie? Ksiądz Sławomir Kostrzewa wyjaśniał, że wszystko zależy od tego, czy nasza samotność jest kwestią przypadku, czy świadomego wyboru. - Zostaliśmy stworzeni do życia we wspólnocie. Ludzie najlepiej funkcjonują żyjąc właśnie w taki sposób - mówił na antenie Czwórki.

Teolog podkreślał, że nasze indywidualne decyzje często nie są tożsame z poczuciem odosobnienia. - Samotność to sprawa bardziej skomplikowana. Często nie ma nic wspólnego z naszymi wyborami, jest wynikiem splotu wydarzeń, które narzuca ma życie. Życie układa się w różny sposób. Zdarza się, że z niezależnych od nas przyczyn pozostajemy samotni. Jako kapłan i nauczyciel akademicki na co dzień spotykam się z różnymi ludźmi - wyjaśniał duszpasterz.

A co z osobami, które wybierają życie w pojedynkę? Gość Czwórki uważa, że tzw. "single" stanowią zupełnie inną kategorię osób, których życiowa droga dyktowana jest egoistycznymi wyborami. - Dla singli samotność potrzebna jest do osiągnięcia określonego celu. Często jest to ukończenie kolejnego kierunku studiów, lub zrobienie zawodowej kariery - opowiadał. Przekonywał jednak, że szczęście bez bliskiej osoby jest powierzchowne, ponieważ w głębi każdy z nas potrzebuje bliskości drugiego człowieka. 

Jakie są przyczyny samotności? Jak we właściwy sposób przeżywać to doświadczenie, aby nie stało się ruiną, drogą buntu wobec Boga i świata, ale okazją do owocnego przeżywania życia? O tym rozmawialiśmy z księdzem Sławomirem Kostrzewą.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: ks. Sławomir Kostrzewa (teolog, kulturoznawca)

Data emisji: 13.02.2018

Godzina emisji: 20.05

ac/kd

Czytaj także

Sekrety udanego związku. "Sztuką jest wspólne dojrzewanie"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 12:50
- Na początku z reguły jest cudownie. Potem, żeby nam się relacja nie rozjechała, należy pamiętać i zaakceptować to, że każdy z nas się zmienia - tłumaczy psycholog Dorota Minta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pokolenie Ja". Jacy są dziś 30-latkowie?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 11:20
- Żyją w tłumie ludzi, mają dużo znajomych, nawiązują wiele relacji. Funkcjonują w różnych kontekstach, w różnych łańcuchach, ale bywają samotni - mówi kulturoznawca, dr Karol Jachymek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Idealny plan na miłość. Czy jest wykonalny?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2017 10:18
Nie musisz być singlem do końca życia. Zastanów się, dlaczego akurat teraz brakuje obok ciebie drugiej osoby. Zacznij od poddania analizie swojego nastawienia, swoich potrzeb i doświadczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Love bombing", "ghosting" i "zombing" - jak budować związek w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 10:51
W randkowaniu trzeba ciągle trzymać rękę na pulsie, by nie dać się zwieść. Na czym więc polega ghosting czyli "metoda na ducha"? Czym różni się od "love bombingu"? Co to jest "miłosna ławka rezerwowych"?
rozwiń zwiń