X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przejść przez życie z poczuciem humoru

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 09:00
- Rodzimy się z poczuciem humoru. Dzieci już w wieku 3-4 miesięcy zaczynają się śmiać - mówi psycholog Leon Ciechanowski. - To jest w nas w pewnym sensie zaprogramowane, pełni też istotne role społeczne - dodaje. 
Audio
  • Leon Ciechanowski opowiada o poczuciu humoru i wpływie śmiechu na nas (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: East News/Glow Images

Podobno dzieci śmieją się 400 razy częściej niż dorośli. Wybuchy śmiechu wielokrotniej towarzyszą też gadułom. - Śmiejemy się z podobnych rzeczy, choć nasze poczucia humoru zależą też od kultury, w jakiej się wychowaliśmy - mówi ekspert w studiu Czwórki.  - Kiedyś próbowano wybrać uniwersalny dowcip, który śmieszy obywateli całego świata. Wygrała opowieść okraszona czarnym humorem. Mnie on nie śmieszył, więc moim zdaniem eksperyment się nie powiódł - dodaje. 

Z pewnością statystycznie Polaków śmieszą inne rzeczy niż Norwegów czy Włochów. Poczucie humoru i śmiech towarzyszą nam jednak od niepamiętnych czasów, wystarczy wspomnieć choćby komedie w starożytnej Grecji. - Śmiech był zawsze obecny i potrzebny - mówi Leon Ciechanowski. 

Leon Ciechanowski Otoczenie, wychowanie też kształtują nasze poczucie humoru. Da się też go nauczyć

Kiedy się śmiejemy najczęściej? Kiedy żarty stają się nieśmieszne, a przeradzają się w sarkazm i pogardę? Jaki wpływ ma poczucie humoru na nasze relacje, związki, pracę i zdrowie? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kamila Dębczak

Materiał: Mateusz Kulik

Goście: Leon Ciechanowski (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 23.05.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdzie w mózgu mieszczą się emocje?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:42
Podobno emocje podstawowe, takie jak strach, złość, smutek i zadowolenie mają wrodzony, biologiczny charakter i są one wspólne dla ludzi i zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Godlewska: Przyjemność to łapanie momentu tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 10:18
- Mamy różne potrzeby, nie tylko fizjologiczne, podstawowe, jeśli nie są one zaspokojone to dążymy do tego, żeby takimi się stały - mówi dr Małgorzata Godlewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Jesli jest to proste, to robimy to w najprostszy sposób, jeśli nie, decydujemy się na zaspokajanie ich w sposób niekonwencjonalny - dodaje. 
rozwiń zwiń