Gdzie w mózgu mieszczą się emocje?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:42
Podobno emocje podstawowe, takie jak strach, złość, smutek i zadowolenie mają wrodzony, biologiczny charakter i są one wspólne dla ludzi i zwierząt.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/pathdoc

Natomiast nasza świadomość przeprowadza ich obróbkę i to przeżycie emocji, świadome odczucie, odbieramy w postaci różnorodnych stanów emocjonalnych. Czy możemy zbadać te procesy? Czy miłość lub nienawiść to tylko automatyczne, dość krótkie i złożone reakcje organizmu czy coś więcej?

Gdzie w mózgu mieszczą się dobre i złe uczucia? Co dzieje się w naszym mózgu, gdy złościmy się lub kochamy? Czy możemy przegrzać nasz mózg emocjami? W jaki sposób go zresetować?

O to zapytamy dr Pawła Boguszewskiego z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Nenckiego PAN.

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" we wtorek (15.02) od godz. 20.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

kd

Czytaj także

Drobne urazy psychiczne. Jak nas niszczą?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 15:42
W przypadku fizycznych dolegliwości wiemy, co robić, natomiast wobec drobnych urazów psychologicznych zazwyczaj jesteśmy bezradni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2017 10:00
Miłość, uśmiech, dzieciństwo, samotność, dystans oraz niesienie pomocy - to tylko kilka fundamentów, na których możemy zbudować lepsze i bardziej zrównoważone życie. - Wszystko, czego potrzebujemy mamy w sobie - tłumaczył Czwórkowy gość Krzysztof Liegmann.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez drugiej połówki. Czy można znaleźć szczęście żyjąc solo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 11:00
- Ogromnym problemem naszego pokolenia jest zaniżone poczucie własnej wartości. Wynika ono często z odrzucenia, które spotkało nas w przeszłości, a także z problemów, które wynosimy z domu rodzinnego. Ludzie żyją po takich przejściach z poczuciem, że niewiele znaczą - mówił ksiądz Sławomir Kostrzewa.
rozwiń zwiń