Lekarz, terapeuta, przyjaciel. Kim jest psychoonkolog?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 14:45
Psychoonkologia jest bardzo młodą dziedziną psychologii. Pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 70. ubiegłego wieku. - Opiekujemy się nie tylko pacjentami, ale też ich bliskimi, bo choroba nowotworowa atakuje także cały rodzinny ekosystem - opowiadają psycholożki Małgorzata Awtani i Magdalena Kuczmarska.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Autorstwa Photographee.eu/shutterstock.com

Praca psychoonkologów jest widoczna głównie w szpitalach i w hospicjach. - Najlepiej jednak byłoby, gdyby rozpoczynała się już na etapie diagnozy, w gabinecie lekarza, kiedy jest mnóstwo niewiadomych - tłumaczą psycholożki z z Fundacji OncoCafe Razem Lepiej.


Czytaj także
psycholog terapia 1200.jpg
Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Na co koniecznie należy zwróci uwagę w pracy z osobą dotkniętą bezpośrednim zagrożeniem życia? Jak krok po kroku budować komunikację z pacjentem w terminalnym stadium choroby nowotworowej oraz z jego rodziną? Jaka jest druga strona pracy psychonkologa? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Małgorzata Awtani, Magdalena Kuczmarska (psycholożki z Fundacji OncoCafe Razem Lepiej)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 20.09

kul/ac

Czytaj także

Seniorzy-motylki i ci, obudowani murem

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 08:00
- Gdy zaczęłam zajmować się tematyką senioralną wydawało mi się, że każdy senior jest taki jak moja babcia - mówi Małgorzata Kospin, autorka książek o tematyce senioralnej. - Po czasie zobaczyłam, że mają różne humory, różne temperamenty, różne historie życia, są różni tak jak ludzie w każdym wieku - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda życie po zakończeniu wyroku?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:00
Z punktu widzenia ludzi spoza krat - koniec wyroku powinien być powodem do radości. Tymczasem dla byłych więźniów to moment krytyczny.
rozwiń zwiń