Mitomania. Gdy ludzie kłamią, by kłamać

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 08:30
Mitomania to przypadłość osób, które kłamią całkowicie bez powodu, tworząc swoją alternatywną, inną od prawdziwej, rzeczywistość. - Mitoman kłamie bez obawy, bez lęku, najczęściej na swój temat - wyjaśnia Czwórkowa prowadząca. 
Audio
  • Czym charakteryzuje się mitomania, czym mitoman różni się od zwykłego kłamcy (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/racorn

Warto wiedzieć, że mitomania, to nie tylko zwykłe kłamstwo, a choroba psychiczna, zwana także pseudologią, czyli pseudologią fantasticą czy zespołem Delbrücka. Może ona występować przejściowo lub trwale. Badania pokazują, że częściej chorują na nią mężczyźni.

Jan Gołębiowski Kłamstwo jest zwykłe, jest dość powszechne i kłamiemy wszyscy. Myślę nawet, że robimy to codziennie, każdemu się zdarza

- Mitoman często nie wie, że kłamie. Jest przekonany o tym co mówi, tym żyje - mówi Jan Gołębiowski. - Kliniczna mitomania to proces chorobowy, wiążący się z uszkodzeniami mózgu. W tym wypadku opowiadane historie bywają fantastyczne, mitoman dopytywany o szczegóły brnie w fantazje - dodaje. 

Istnieją też zawodowi kłamcy, oszuści, przestępcy. Ci realne wydarzenia potrafią misternie obudować kłamstwami. Czy mitoman zawsze będzie przestępcą? Czy wystarczy mu wzbudzenie zainteresowania? Jak rozpoznać czy mamy do czynienia z mitomanem?

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Jan Gołębiowski (psycholog kryminalny, biegły sądowy, profiler)

Data emisji: 6.06.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy można być szczęśliwym bez coachingu i terapii?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 10:00
Badania wskazują, że z pomocy terapeutów korzysta coraz większa grupa Polaków. Niektórzy spotkanie z psychoterapeutą traktują jako profilaktykę dla naszego zdrowia psychicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telefon zaufania. Błaha rozmowa, wstęp do prawdziwych uczuć

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2018 11:00
Zamiast spojrzenia w oczy jest przejmujący głos, zamiast obecności psychologa - wolontariusz. Telefon zaufania to wciąż aktywna sieć, która umożliwia kontakt pomiędzy kimś, kto potrzebuje pomocy, a kimś, kto powinien go wesprzeć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrada. Konsekwencja tego, co dzieje się w związku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 11:50
Z badań CBOS wynika, że doświadczenie niewierności ma za sobą 42 proc. Polaków. Do zdrady lub romansu przyznaje się 52 proc. mężczyzn i 33 proc. kobiet.
rozwiń zwiń