Nowe technologie - korzyść czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
Nowoczesne technologie potrafią już nie tylko przetwarzać pozyskaną informację. Współcześnie z powodzeniem korzystają z nabytej wiedzy. Jak ją wykorzystają?
Audio
  • Jak w przyszłości będziemy wykorzystywać sztuczną inteligencję? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Ociacia

odwaga sport zmierzch kobieta 1200.jpg
Dlaczego boimy się realizować marzenia?

Stworzonemu przez Davida Hansona androidowi zadano pytanie, czy w przyszłości roboty przejmą kontrolę nad światem. Odpowiedź mroziła krew w żyłach. "Zadajesz mi dzisiaj naprawdę skomplikowane pytania. Nie musisz się o nic martwić. Nawet jeśli wyewoluujemy w to, co widzieliście w "Terminatorze" wciąż pozostaniesz moim przyjacielem i obiecuję, że będę dla ciebie miły. Z uwagi na dawne czasy przygotuję nawet dla ciebie wygodne miejsce w ludzkim zoo" - odpowiedział robot. Czy jest się czego bać?

Natura obdarzyła nas inteligencją, która w ciągu ewolucji musiała nieustannie zmagać się z zagrożeniami. Naturalne jest dla nas, że nasze zmysły i uwaga wyostrzone są na potencjalne zagrożenie, dlatego szukamy go nawet tam, gdzie go nie ma Jarosław Świątek

- Nie mamy podstaw, żeby się bać - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej. - Obawy napędzane przez powyższe wypowiedzi, a nawet Elona Muska czy Stephena Hawkinga są nieuzasadnione. Wizje katastroficznej zagłady ludzkości są wyssane z palca - zapewniał i wyjaśniał dlaczego. 

Gość Czwórki tłumaczył, z czego wynikają nasze obawy przed rozwojem technologii, dlaczego nie jest ona dla nas zagrożeniem. Mówił o tym, czym jest inteligencja i jak odróżnić ją od motywacji, przewidywał, w jakich zawodach w przyszłości mogą zastąpić nas roboty. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.

Data emisji: 10.07.2018

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologia pozytywna. Jak budować swoje szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2018 13:26
- Pozytywna psychologia to nauka o zdrowiu, szczęściu i naszych mocnych stronach - mówiła dr Dorota Jasielska z Instytutu Psychologii Katedry Psychologii Społecznej SWPS.
rozwiń zwiń