Emocje wypisane na twarzy. Jak wiele zdradza nasza mimika?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 11:19
"Pokaż mi swoją twarz, a powiem Ci, co czujesz" - to słowa Paula Ekmana, ojca mikroekspresji. Niektórzy mają bogatą mimikę i można z nich czytać jak z książki, inni reagują tylko na silne emocje. 
Audio
  • "Lwia zmarszczka" i "uśmiech społeczny”. Jakie tajemnice zdradza nasza mikroekspresja? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/free photos

Nasze reakcje, ich częstotliwość dużo mówi o nas samych. Złość, zaskoczenie, gniew i radość są wypisane na naszych twarzach. Współcześnie nawet tych, którzy do perfekcji opanowali ukrywanie tego, co naprawdę czują można zdiagnozować za pomocą technik badania mikroekspresji. Czym jest mikroekspresja i na czym polega takie badanie? - Mikroekspresja pojawia się na naszych twarzach zawsze. To bardzo krótkie ruchy poszczególnych mięśni naszej twarzy, które odpowiadają za wyrażanie emocji. Nie da się ich wychwycić gołym okiem, jednak za pomocą badania IMG jest już to możliwe - mówiła dr Krystyna Rymarczyk, psycholog z SWPS.

Poprzez mimikę komunikujemy nasze emocje. Za pomocą mowy naszego ciała, a nie werbalnie wyrażamy ich najwięcej. To, w jaki sposób okazujemy nasze emocje wpływa na to, jak jesteśmy odbierani przez nasze otoczenie Krystyna Rymarczyk

- Mikroekspresję można badać za pomocą specjalistycznego sprzętu, który opisuje emocje związane z reagowaniem na określone bodźce. Mniej dokładną metodą jest analiza nagrań wideo osób, które przedstawiają różne ekspresje. W zwolnionym tempie, obserwując badanego, klatka po klatce te mikroekspresje się ujawniają - wyjaśniała badaczka. 

Co możemy przekazać za pomocą gestów i wyrazu naszej twarzy? Jakie cechy naszego zachowania i fizjonomii mogą sprawiać, że zostaniemy uznani za osoby nieszczere? Czym różni się mimika od mikroekspresji? Czy za pomocą badania mikroekspresji można wykryć kłamstwo? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: dr Krystyna Rymarczyk, psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunkt w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Data emisji: 29.05.2018

Godzina emisji: 20.09

ac/pj

Czytaj także

Kobieta się oświadcza. Rewolucja czy tabu?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 16:12
Pierwsze spotkanie, randka, a nawet zaręczyny nie zależą jedynie od woli mężczyzny. Inicjatywa po stronie kobiet nie jest wcale zjawiskiem rzadkim. Wiedzą to i naukowcy, i reżyserzy. A także Maciej Stuhr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Pawlikowska o tym, co to znaczy być kobietą

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 13:50
Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej zwraca uwagę na to, że dobrze jest być kobietą. Wydaje nam się, że wiemy jak scharakteryzować kobietę, ale czy wiemy co to znaczy "kobietą być"? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy emocje mogą być dla nas nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:40
- Osoba, która jest uzależniona od emocji wykazuje reakcje nieadekwatne do zaistniałej sytuacji. Reaguje impulsywnie, ponieważ emocje to napięcie, którego chce szybko się pozbyć. Najczęściej robi to wyładowując je na innej osobie - mówiła Lidia Krotoszyńska, psycholog i psychoterapeutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Frasunkiewicz: brak wygranej nie jest wcale stratą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 09:00
- Wiara w siebie i pewność siebie "leżą" blisko, jedno z drugiego wynika - mówi Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Pewność siebie postrzegam jako postawę społeczną, wiara w siebie to otwartość na nowe doświadczenia - wyjaśnia. 
rozwiń zwiń