XXI wiek - fobia goni fobię. A czy można bać się szczęścia?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 10:00
Lista fobii, nazwanych w XXI wieku, wciąż się rozwija. Pojawia się na niej coraz więcej dziwnych terminów, m.in. cherofobia, czyli lęk przed szczęściem. Skąd to się wzięło? Czy boimy się cieszyć?
Audio
  • Doktor Agata Wytykowska opowiada o szczęściu i strachu przed nim (Strefa Prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Ipatov / Shutterstock.com

Lęk przed szczęściem to obawa, że jeśli będę doświadczać pozytywnych emocji, będę szczęśliwy, to to pociągnie za sobą jakieś negatywne zdarzenie Agata Wytykowska

Cherofobia dotyka coraz większej liczby osób. Być może jest obawą wytworzoną przez presję XXI wieku. - Niewątpliwie nasze liczne obawy to efekt uboczny dążenia do szczęścia, dobrostanu, ciągłego podnoszenia jakości życia - mówi dr Agata Wytykowska. - Jeśli nie jesteśmy tak bardzo szczęśliwi, jak byśmy chcieli, jak myślimy, że moglibyśmy być, albo powinniśmy być, to zaczynamy bardzo uważnie monitorować różne niedoskonałości w sobie - dodaje.

Z jednej strony jest to zjawisko pozytywne, z drugiej może prowadzić do pewnego szaleństwa, sztywności. - Człowiek nie jest idealny, zdarzają nam się trudne momenty, mamy słabości - mówi specjalistka. - Wymaganie doskonałości w każdej dziedzinie życia nam nie pomoże, a może uczynić nas bardziej nieszczęśliwymi - dodaje. 

Czytaj także:
kobieta kompleksy psychologia pixa 1200.jpg
Kompleksy - wynosimy je z domu

Okazuje się, że źródłem obaw może być też szczęście. - Jego definicji jest wiele, rozumiane jest na różnych poziomach i na różne sposoby. Najbardziej podstawową definicją szczęścia jest przeżywanie pozytywnych emocji - wyjaśnia gość Kamili Dębczak. 

Badania pokazują, że najszczęśliwsze są osoby podejmujące działania, zaangażowane, aktywne. A co wspólnego ze szczęściem mają geny? Czy w cherofobii znajdziemy ambiwalencję? Jak przejawia się ona w przysłowiach wielu narodów? Czy bycie szczęśliwym i radosnym ma negatywne konotacje? Jak się ustrzec przed cherofobią? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Kamila Dębczak

Gość: dr Agata Wytykowska (Uniwersytet SWPS, terapeutka poznawczo-behawioralna w Ośrodku Vita Longa i Ogrodach Zmian)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.08.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/kul

Czytaj także

Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 09:00
Zaczęło się od historii morderstwa kobiety w dzielnicy Queens w 1964 roku. Według popularnej wersji opowieści została zamordowana na oczach 38 świadków, z których tylko jeden zadzwonił na policję. W rzeczywistości otrzymała pomoc od wielu osób, choć nie udało jej się uratować. Tak narodziła się teoria Efektu Widza.
rozwiń zwiń