Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
Audio
  • Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS opowiada o aleksytymii i jej leczeniu (Strefa Prywatna/Czwórka)
Bianca-Beata Kotoro i Jakub Jamrozek
Bianca-Beata Kotoro i Jakub Jamrozek Foto: Michał Piwowarek/Czwórka
Czytaj także:
para miłość 1200.jpg
Uczucia w związku. Jak podsycać namiętność?

Przy aleksytymii mówimy również o problemie z nomenklaturą, bo nie funkcjonuje ona w kwestii obiegowej, jak psychopatia czy narcyzm. - Nauka w tej sprawie też jest podzielona. Często aleksytymię diagnozujemy u osób, które wychowywane były bez emocji, w tzw. zimnym chowie - mówi gość Kuby Jamrozka. - Zdarza się, że wiąże się ona z kwestiami medycznymi, neurologicznymi, np. guz mózgu uciska pewne neurony, które odpowiedzialne są za rozpoznawanie emocji, przez co działają one nieprawidłowo - dodaje. 

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób określa się ją jako syndrom, ale nie jednostkę chorobową. Jak mówi Bianca-Beata Kotoro, aleksytymia dotyczy w przeważającej części mężczyzn, choć i kobiety nie są od niej wolne. - To bardzo często jest to męski syndrom. Wielokrotnie wynika z wychowania, bo "chłopcy nie płaczą", "nie bądź jak baba" - wyjaśnia. - Okazuje się, że aleksytymicy świetnie sprawdzają się na kierowniczych, menadżerskich stanowiskach - dodaje.

Czytaj także:
uśmiech dziewczyna radość 1200.jpg
Dobry humor. Dlaczego jest potrzebny naszym mózgom?

A jak to wygląda w związkach? Czy aleksytymicy potrafią cieszyć się choćby z własnego ślubu? Czy można "pozbyć się" aleksytymii, wyleczyć ją? Czy ten syndrom ma coś wspólnego z zaburzeniami zdrowia - bólami brzucha, migrenami? Jak wygląda terapia aleksytymików, jak rozmawiać o emocjach z osobą, która ich nie czuje i nie rozumie? O tym w nagraniu audycji. 


***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Bianca-Beata Kotoro (psychoseksuologiem z Uniwersytetu SWPS)

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 02.08.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Czytaj także

Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:29
Co piąty Polak doświadcza go codziennie, a blisko połowa z nas twierdzi, że stresuje się często lub bardzo często. Nadmiar obowiązków, trudne zadania, lęk przed porażką, brak wsparcia ze strony pracodawcy i współpracowników - te czynniki mogą wywoływać stres zawodowy, który odpowiada za nasze samopoczucie i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emocje wypisane na twarzy. Jak wiele zdradza nasza mimika?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 11:19
"Pokaż mi swoją twarz, a powiem Ci, co czujesz" - to słowa Paula Ekmana, ojca mikroekspresji. Niektórzy mają bogatą mimikę i można z nich czytać jak z książki, inni reagują tylko na silne emocje. 
rozwiń zwiń