X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 09:00
Zaczęło się od historii morderstwa kobiety w dzielnicy Queens w 1964 roku. Według popularnej wersji opowieści została zamordowana na oczach 38 świadków, z których tylko jeden zadzwonił na policję. W rzeczywistości otrzymała pomoc od wielu osób, choć nie udało jej się uratować. Tak narodziła się teoria Efektu Widza.
Audio
  • Sztuka pomagania innym. Widzisz wypadek? Reaguj (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/blvdone

W zależności od sytuacji i posiadanej wiedzy możemy pomóc na różne sposoby. Najważniejsze to zareagować Andrzej Kruczyński 

Mówi o tym, że wśród grupy ludzi istnieje zjawisko rozproszonej odpowiedzialności, które sprawia, że nie jesteśmy w stanie działać w sytuacjach, w których komuś dzieje się krzywda. Dlaczego osoby znajdujące się w grupie reagują rzadziej niż w bezpośredniej konfrontacji z zagrożeniem?

- Wierzę w to, że każdy z nas ma w sobie potrzebę pomagania, ale nie każdy potrafi zareagować w odpowiednim momencie - mówiła goszcząca w Czwórce Katarzyna Klimiuk-Bibik, matka zastępcza dziewięciorga dzieci. - Kiedy jesteśmy w grupie, zaczyna działać odpowiedzialność zbiorowa. Osoba w tłumie liczy na to, że zareaguje ktoś inny.

Musimy pamiętać, że bezpieczeństwo ratującego jest najważniejsze. Oceńmy swoje szanse, wskazujmy konkretnych ludzi w tłumie - oni też mogą pomóc Andrzej Kruczyński 

Wiceprezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego Andrzej Kruczyński wskazywał na powody, które sprawiają, że nie reagujemy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Jednym z nich jest... pośpiech. - Wszyscy się śpieszymy. Nawet w sytuacji, kiedy powinniśmy zareagować, przerzucamy odpowiedzialność na innych licząc na to, że z pewnością znajdzie się osoba, która udzieli potrzebującemu pomocy - tłumaczył. 

Czy nowoczesne społeczeństwo staje się coraz mniej empatyczne? Jak je edukować? Jak wypracować w sobie nawyk pomagania innym? M.in. na ten temat rozmawialiśmy z gośćmi audycji. O tym, na czym polega efekt widza opowiadała psycholog dr Anna Kwiecień, prowadząca vloga "zRozum". Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Kamila Dębczak

Goście: Andrzej Kruczyński (były oficer GROM-u, szef centrali szkolenia AT, wiceprezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego), Katarzyna Klimiuk-Bibik (matka zastępcza 9 dzieci).

Data emisji: 14.08.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czarne owce w rodzinie - niedoceniana inność

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 13:30
Czuję się jak piąte koło u wozu, niepotrzebnym, najgorszym członkiem rodziny czy grupy, którą kompromituję swoim zachowaniem i zawsze pakuję się w tarapaty - mówią o sobie "czarne owce". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksytymia, gdy coś czujesz, ale nie wiesz, że to radość

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 10:00
- Aleksytymia to nierozpoznawanie swoich uczuć, jak również uczuć innych osób - wyjaśnia Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog z Uniwersytetu SWPS. - Bardzo często mylona jest z różnymi jednostkami, jak psychopatia, brak inteligencji emocjonalnej, to kwestia bardzo złożona - dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawa – pretekst do zatrzymania się i namiastka relaksu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 11:00
Kawa to jeden z najchętniej spożywanych napojów, który według ekspertów, ma wiele pozytywnych właściwości. Mogą wpływać na poprawę funkcjonowania organizmu i usprawniać pracę mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pewność siebie - siła, która dodaje skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 10:07
To, czy znamy siebie, jak siebie wyrażamy, czy jesteśmy szczerzy może świadczyć o naszej pewności siebie. - To nie jest zdobywanie szczytów czy naprawianie świata - mówi Czwórkowy ekspert. - To codzienność, zapytanie siebie czy jesteśmy wystarczająco dobrzy - dodaje. 
rozwiń zwiń