Tabu. Kiedy warto uwolnić się od sekretu?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 11:55
Tajemnice to informacje adresowane do wąskiego grona osób. Choć pozostali nie powinnni ich poznać, bywa, że często stanowią powód do niepokoju i mogą być dużym obciążeniem dla powiernika.
Audio
  • Związani tajemnicą. Czy możemy zdradzać sekrety? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Stocksnap

para milosc rower 1200.jpg
Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

- Nie zawsze mamy wybór, czy chcemy nosić w sobie taką tajemnicę. Często bywa, że jej ciężar od środka nas rozpiera. Czujemy się jak zbyt mocno napompowany balon i chcemy koniecznie o tym komuś powiedzieć, bo myślimy, że to przyniesie nam ulgę - mówiła dr Elżbieta Zubrzycka, autorka książki "Tajemnice pod lupą".

Powinniśmy zastanowić się, komu powierzamy swoje sekrety. To musi być osoba, która nie tylko dochowa tajemnicy, ale sama będzie w stanie udźwignąć ciężar tej informacji Elżbieta Zubrzycka

- Możliwość zwierzenia się traktujemy, jak rodzaj oczyszczenia. Rzadko myślimy o tym, jakie konsekwencje będzie miało przekazanie komuś prywatnej informacji, nie myślimy też o tych, których obciążamy ciężarem tej wiadomości - wyjaśniała psycholog.

Zdradzając swoje tajemnice w pewnym sensie dajemy innym władzę nad sobą. Trzeba być tego świadomym Elżbieta Zubrzycka

Jak poradzić sobie z tajemnicją? Czy warto zdradzać cudze sekrety? W jakim przypadku nie warto tego robić? Jak odróżnić plotkowanie i donosicielstwo od konieczności przekazania informacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Elżbieta Zubrzycka (psycholog, założycielka Gdańskiego Wydawnictwa Psychologicznego, autorka książki "Tajemnice pod lupą")

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 20.08

ac

Czytaj także

Zadbaj o siebie - nie bądź egoistą

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 09:14
Odpoczynek, relaks, czas dla siebie - to nie są akty egoizmu, a coś dzięki czemu możemy dać światu więcej z siebie. Czym jest "osiędbanie" i jak może pomóc światu i nam?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"GPS szczęścia" - jak obierać w życiu właściwy kurs?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2018 11:00
"GPS szczęścia" to tytuł książki opisujący moment w życiu, o którym przyjęło się także mówić zakręt lub zastój. Jej autorki radzą, co zrobić, kiedy znajdziemy się takiej sytuacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń