Syndrom Tourette'a. Ile wiemy na temat tego zaburzenia?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:29
Co tak naprawdę wiemy o zespole Tourette’a? Dotyka według różnych statystyk 1-5 na każde 1000-10 000 osób. Występuje we wszystkich kulturach i grupach etnicznych, częściej wśród mężczyzn niż u kobiet.
Audio
  • Syndrom Tourette'a. Męska przypadłość, którą trzeba nauczyć się akceptować (Strefa prywatna/Czworka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: StockSnap/Pixabay

rozmowa kobiety 1200.jpg
Dlaczego żyjemy historiami innych?

Tego na temat zaburzenia możemy dowiedzieć się z oficjalnych danych. A jak choroba wygląda naprawdę? - Najczęściej w swojej pracy stykamy się z zaniepokojonymi rodzicami, którzy zauważają objawy, najczęściej tiki mogące wskazywać na zespół Tourette'a. Nie zawsze tak jest. Syndrom Tourette’a to najbardziej zaawansowana forma występowania tików nerwowych - mówiła Katarzyna Wróbel z Polskiego Stowarzyszenia Syndrom Tourette’a.

- Tak naprawdę każdy przypadek jest inny - dodawał  Maciej Soborczyk ze Stowarzyszenia. Tzw. "koprolalia", czyli wypowiadanie obscenicznych słów, zdarza się bardzo rzadko. Cierpi na nią od 10 do 15 proc. dotkniętych zaburzeniem - wyjaśniał. 

Jak wygląda proces leczenia syndromu Tourette'a? Jak rozpoznać objawy? W jakim stopniu pomocne są w nim psychoterapia i terapia behawioralna? Jak osoby z tym syndromem funkcjonują w społeczeństwie, rodzinie i szkole? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Maciej Soborczyk i Katarzyna Wróbel (Polskie Stowarzyszenie Syndrom Tourette’a)

Data emisji: 1.10.2018

Godzina emisji: 20.09

ac/kd

Czytaj także

Z cukrzycą w góry? - Tak, ale nie bez przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 10:55
Cukrzycę, z którą zmaga od ponad czterdziestu lat określa "Słodką Panią". Siebie nazywa "Słodkim Świstakiem" odnosząc się w ten sposób do swojej choroby i największej pasji - pieszych wędrówek po górach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Life Saving Band - opaska wykrywająca choroby serca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:33
Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Powoduje to martwicę odciętego fragmentu serca. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wynurz się" - pozwala odetchnąć chorym na mukowiscydozę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 14:36
- Mukowiscydoza to choroba uwarunkowana genetycznie. Wbrew strereotypom - jest niewidoczna, bo cierpią na nią ludzie, którzy wyglądają jak okazy zdrowia - wyjaśniała prof. Dorota Sands, kierownik Zakładu Mukowiscydozy IMiD.
rozwiń zwiń