Z cukrzycą w góry? - Tak, ale nie bez przygotowania

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 10:55
Cukrzycę, z którą zmaga od ponad czterdziestu lat określa "Słodką Panią". Siebie nazywa "Słodkim Świstakiem" odnosząc się w ten sposób do swojej choroby i największej pasji - pieszych wędrówek po górach.
Audio
  • Leszek Bartołd udowadnia, że z cukrzycą można przenosić góry (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Od blisko 40-tu lat choruje na cukrzycę insulinozależną. Po przeszczepie soczewek znalazł nową pasję, czyli wędrówki po górach. - Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu, kiedy dzięki zdobyczom nowoczesnej medycyny udało mi się w dużym stopniu odzyskać wzrok. Na nowo zobaczyłem, jak piękny jest świat. Wtedy po raz pierwszy postanowiłem wybrać się w Tatry Wysokie. Trafiłem na przepiękną pogodę i widoki, które sprawiły, że zakochałem się w górskim wędrowaniu - opowiadał  Leszek "Słodki Świstak" Bartołd.

- Zacząłem tworzyć reportaże opisujące moje wędrówki. Po kilkunastu latach zrodził się pomysł, żeby zebrane opowieści połączyć w książkę - mówił na antenie Czwórki. Praca została doceniona przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. W 2017 roku debiut „Z cukrzycą po górach” zdobył główną nagrodę, czyli Kryształowego Kolibra w kategorii Wydawnictwo Roku.

Czy diabetyk poradzi sobie na szlakach w wysokich partiach gór? Jak przygotować się do takiej wędrówki? Gdzie najlepiej zacząć? Na ten temat rozmawialiśmy w gościem audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Leszek "Słodki Świstak" Bartołd (autor książki "Z cukrzycą po górach", która zdobyła główną nagrodę Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, czyli Kryształowego Kolibra w kategorii Wydawnictwo Roku 2017)

Data emisji: 20.03.2018

Godzina emisji: 20.07

ac

Czytaj także

Cukrzyca. Jak zmienia się życie po diagnozie?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2018 12:05
Przewiduje się, że do 2030 liczba chorych na cukrzycę na świecie wyniesie niemal 522 mln. osób. Czym objawia się ta choroba i jak z nią żyć?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy transplantacja jest w Polsce tematem tabu?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 12:44
Polscy transplantolodzy od lat zmagają się z problemem niedostatecznej liczby narządów dostępnych do przeszczepienia w stosunku do potrzeb.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do czego potrzebna jest nam nuda?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 09:05
- Staramy się nudzić jak najczęściej, ale w dzisiejszych czasach nuda to luksus. Na naszych warsztatach uczymy w jaki sposób pozwolić na nudę sobie i swoim najbliższym - mówiły Paulina Czapska i Anna Szapert z kolektywu edukacyjnego Future Simple.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona polskich gór u twoich stóp. Ruszaj na szlak z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 09:28
Marcin Bednarz i Stanisław Szmigiel byli uczestnikami zimowej ekspedycji, która odbyła się pod hasłem "Korona dla Alei". Sportowcom udało się zdobyć 28 najwyższych polskich szczytów w niecałe siedem dni. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od bylejakości do życia pełnią. Historia rapera Arkadio

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:50
Arkadiusz "Arkadio" Zbozień jest raperem, freestyle'owcem, mówcą, autorem płyt i ogólnopolskiej akcji społecznej "Rób to, co kochasz". Teraz wydał książkę "Zacznij żyć z pasją" z 40 historiami, które mogą odmienić życie.
rozwiń zwiń