Life Saving Band - opaska wykrywająca choroby serca

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:33
Zawał serca następuje w momencie zamknięcia naczynia krwionośnego w sercu, przez co dopływ krwi jest przerwany i do mięśnia nie dociera tlen. Powoduje to martwicę odciętego fragmentu serca. 
Audio
  • Zdiagnozuje chorobę, zadzwoni po karetkę, a wyniki badań prześle do twojego lekarza - możliwości opaski LifeBand (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kaspars Grinvalds/Shutterstock.com

bibliotekarka 1200.jpg
Bibliotekarze dziś robią roboty i programują

Do zawału serca może dojść całkiem niespodziewanie nawet u osoby, która dotychczas uważała się za zupełnie zdrową, ponieważ prowadzą do niego procesy trwające przeważnie kilka lat. Choroby serca są najczęstszymi przyczynami zgonów w Polsce - w walce z tą chorobą ma pomóc opaska młodych naukowców. - Opaska wykrywa zawał serca mięśniowego zanim on jeszcze wystąpi. Samoczynnie kontaktuje się z pogotowiem podając lokalizację pacjenta, przekazując na bieżąco dane na temat stanu jego zdrowia - opowiadali Tycjan Kołecki, Paweł Łoziński, Wiktor Foriasz, twórcy urządzenia. - Dzięki temu jesteśmy w stanie w znacznym stopniu zminimalizować ilość śmiertelnych zawałów serca - przekonywali. 

Jak działa opaska Life Saving Band? W jaki sposób jest skonstruowana? Dlaczego opaska może stać się rewolucją w dziedzinie diagnostyki badań serca? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Tycjan Kołecki, Paweł Łoziński, Wiktor Foriasz (twórcy opaski Life Saving Band)

Data emisji: 10.05.2018

Godzina emisji: 12.39

ac/pj

Czytaj także

Alergicy. Nawet zimą nie odetchną z ulgą

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 13:54
Nie bez powodu alergicy narzekają szczególnie wiosną i latem, okazuje się jednak, że także na mróz można być uczulonym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kostka Rubika wyleczy reumatyzm?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 13:00
W wyglądzie przypomina bardziej masażer, niż znaną łamigłówkę. Choć kolory pozostały te same to sama kostka różni się od pierwowzoru wielkością i specjalnymi nadładkami, które mają działanie lecznicze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Protezy naczyń krwionośnych. Komu uratują życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 16:57
Według danych GUS w ubiegłym roku z przyczyn kardiologicznych zmarło w Polsce blisko 200 tys. osób. Sztuczne naczynia miałyby pomóc pacjentom z chorobą wieńcową, a nad takimi protezami pracuje zespół z Politechniki Warszawskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Życie z zaburzeniem afektywnym to ciągła praca"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 16:20
- Przez wiele lat sądziłem, że zmagam się z depresją. Jak wiele osób z chorobą afektywną dwubiegunową do lekarza trafiłem w tzw. "epizodzie depresyjnym". Kiedy epizody zaczęły się powtarzać, zostały mi przepisane leki, które miały pomóc w walce z depresją - mówił współautor książki "Złap równowagę" Piotr Bucki.
rozwiń zwiń