Czy każdy ma w sobie coś z psychopaty?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:00
- Psychopatia to nie jest choroba psychiczna, w odróżnieniu od schizofrenii, czy depresji. To zaburzenie osobowości, psychopatą się człowiek rodzi, a jej źródło jest w genach - mówi Jan Gołębiowski, psycholog kryminalny, biegły sądowy i profiler.
Audio
  • Jak myśli psychopata, jak go rozpoznać i czy każdy psychopata jest zły? (Strefa prywatna/Czwórka)
Jak w najlepszy sposób wykorzystać naszego psychopatę wewnętrznego, by odnosić sukcesy i wycisnąć z życia jak najwięcej? O tym Strefie Prywatnej
Jak w najlepszy sposób wykorzystać naszego psychopatę wewnętrznego, by odnosić sukcesy i wycisnąć z życia jak najwięcej? O tym "Strefie Prywatnej"Foto: Pixabay/Republica/dom. publiczna

Jan Gołębiowski Psychopata to człowiek z określonym rodzajem osobowości. To, co ludzi pociąga w psychopatach to ich siła i konsekwencja. Przekraczają granice, które dla innych są nieprzekraczalne

Miły sąsiad, któremu ufasz, przystojniak w garniturze, koleżanka z pracy - wszyscy mogą ukrywać niepokojące skłonności. Doktor nauk psychologicznych Kevin Dutton obserwował takie osoby, a efekty przedstawił w książce "Odkryj w sobie psychopatę i osiągnij sukces", w której przekonuje, że mogą istnieć "dobrzy" i "źli" psychopaci. - Pewność siebie, skupienie na celu, odporność psychiczna, urok osobisty, charyzma, ale także ograniczona empatia i brak wyrzutów sumienia - to cechy charakterystyczne dla psychopatów. Żadna z nich nie jest zła, jeśli używamy ich we właściwym kontekście - mówił Dutton w rozmowie z reporterką Czwórki Kają Zemłą.

Zaś jak przekonywał Jan Gołębiowski nie każdy psychopata osiąga sukces. - Są wśród nich niestety także ludzie bardzo prymitywni - mówił ekspert. Tłumaczył też, czy James Bond jest psychopatą, a także dlaczego psychopaci świetnie odnajdują się w formacjach mundurowych. W programie rozmawialiśmy także o kryminalnych śledztwach, w których główne role odgrywali właśnie psychopaci, a ekspert tłumaczył, jak rozpoznać psychopatę wśród swoich znajomych, ale także, jakie cechy łączą... większość seryjnych morderców.

Jan Gołębiowski Mózg psychopaty jest mało wrażliwy, odporny na niektóre bodźce. Ludzie ci lubią stymulację, lubią, gdy coś się dzieje, nie boją się wielu rzeczy, a skok ze spadochronem, czy wystąpienia publiczne nie wywołują u nich lęku ani dyskomfortu

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Jan Gołębiowski (psycholog kryminalny, biegły sądowy i profiler)

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Perswazja, manipulacja - jak sobie z nimi radzić?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 11:38
Jak wpływać na ludzi, by robili to, czego sobie życzymy i jak nauczyć się mieć dystans do tego, czego inni od nas chcą? - Ludzie generalnie słabo radzą sobie z perswazją, niewiele o niej wiedzą i robią to bardzo intuicyjnie. Tymczasem między perswazją a manipulacją granica jest bardzo cienka. Można powiedzieć, że te procesy są tożsame - mówił Jarosław Świątek, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przytulanie - jest nam niezbędne do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2017 15:06
Naukowcy udowodnili, że przytulanie jest nam niezbędne: redukuje stres i wyzwala mnóstwo hormonów, m.in. te, zwane hormonami szczęścia. - Im więcej przytulania każdego dnia, tym lepiej, daje nam ono bowiem wymierne korzyści nie tylko biologiczne, ale też psychologiczne - mówi psycholog Joanna Gutral.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tłumie bezpieczniej... czy warto być jak inni?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 11:30
To, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami jest oczywistością. W pewnych sytuacjach jednak zachowujemy się tak, jakbyśmy byli. Dlaczego tak się dzieje i co tak naprawdę znaczy być sobą - w "Strefie Prywatnej" spytaliśmy o to studentkę psychologii Paulę Pyrcz.
rozwiń zwiń