Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
Audio
  • Kiedy zaczyna się uzależnienie od grania na komputerze? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cagkan Sayin

Ludzie skrajnie uzależnieni przestają jeść i pić, by nie wychodzić do toalety. Do zmęczenia psychicznego ciągłą adrenaliną dochodzi więc także fizyczne wyczerpanie organizmu. dr Madgalena Rowicka

Jak tłumaczyła dr Magdalena Rowicka, dotychczas panowało błędne przekonanie, że w grach online uzależnia możliwość kontaktu z innymi. - Tymczasem wciągają głównie gry z fabułą: są świetnie zaprojektowane, a jeśli ktoś lubi światy fantasy, to może się w nich zapomnieć - mówi dr Magdalena Rowicka. - Niektórzy także boją się nawiązywać nawet relacje, nawet te w sieci, więc wybierają gry "bezpieczniejsze", "single player", albo "offline", bez przymusu kontaktu z drugim człowiekiem. Ci ludzie są sami ze sobą i zamykają się w swoich światach.

ZOBACZ TAKŻE Uzależnienie og pasji. Gdy hobby staje się nałogiem >>>


alkohol młodzież 1200.jpg
Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak to zatrzymać?

W Polsce z uzależnieniem od gier komputerowych zmaga się blisko dwieście tysięcy osób, czyli 0,5 proc. populacji. Największa grupę stanowią osoby w wieku 18-35 lat. - To oznacza, że u tych ludzi problem musiał się rozwijać, gdy byli dziećmi. Nikt nie dostrzegł wówczas problemu - mówił ekspertka.  

Czy każdy gracz to nałogowiec? Kim jest statystyczny komputerowy ćpun? Co jest źródłem uzależnienia? Jaka jest świadomość tego problemu w Polsce? Gdzie szukać pomocy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także m.in. rozmowa z Łukaszem "Jeffrejem" Chmielem. Czy gospodarz audycji "Strefa gamingu był uzaleznuiony od wirtualnego świata? ZOBACZ WIĘCEJ Audycja "Strefa gamingu" >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Magdalena Rowicka (Instytut Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, ekspertka od uzależnień behawioralnych)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń