X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim jest statystyczny komputerowy ćpun?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2019 13:43
- U podłoża uzależnienia od grania w gry leży ten sam mechanizm, który działa w przypadku alkoholików czy narkomanów. To problem z regulowaniem własnych emocji, który powoduje "uciekanie w inny świat". Tylko każdy ma swój świat, do którego ucieka - mówi dr Magdalena Rowicka.
Audio
  • Kiedy zaczyna się uzależnienie od grania na komputerze? (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Cagkan Sayin

Ludzie skrajnie uzależnieni przestają jeść i pić, by nie wychodzić do toalety. Do zmęczenia psychicznego ciągłą adrenaliną dochodzi więc także fizyczne wyczerpanie organizmu. dr Madgalena Rowicka

Jak tłumaczyła dr Magdalena Rowicka, dotychczas panowało błędne przekonanie, że w grach online uzależnia możliwość kontaktu z innymi. - Tymczasem wciągają głównie gry z fabułą: są świetnie zaprojektowane, a jeśli ktoś lubi światy fantasy, to może się w nich zapomnieć - mówi dr Magdalena Rowicka. - Niektórzy także boją się nawiązywać nawet relacje, nawet te w sieci, więc wybierają gry "bezpieczniejsze", "single player", albo "offline", bez przymusu kontaktu z drugim człowiekiem. Ci ludzie są sami ze sobą i zamykają się w swoich światach.

ZOBACZ TAKŻE Uzależnienie og pasji. Gdy hobby staje się nałogiem >>>


alkohol młodzież 1200.jpg
Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak to zatrzymać?

W Polsce z uzależnieniem od gier komputerowych zmaga się blisko dwieście tysięcy osób, czyli 0,5 proc. populacji. Największa grupę stanowią osoby w wieku 18-35 lat. - To oznacza, że u tych ludzi problem musiał się rozwijać, gdy byli dziećmi. Nikt nie dostrzegł wówczas problemu - mówił ekspertka.  

Czy każdy gracz to nałogowiec? Kim jest statystyczny komputerowy ćpun? Co jest źródłem uzależnienia? Jaka jest świadomość tego problemu w Polsce? Gdzie szukać pomocy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie także m.in. rozmowa z Łukaszem "Jeffrejem" Chmielem. Czy gospodarz audycji "Strefa gamingu był uzaleznuiony od wirtualnego świata? ZOBACZ WIĘCEJ Audycja "Strefa gamingu" >>>

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Magdalena Rowicka (Instytut Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej, ekspertka od uzależnień behawioralnych)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 20.08

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Męska strona mocy. Od chłopca do mężczyzny

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 20:30
- O ile kobiety w ostatnich czasach zyskały na swojej tożsamości, to my mężczyźni rozmywamy ją, gubiąc się w coraz to nowym spełnianiu oczekiwań, opcji, które nam mówią co jest, a co nie jest poprawne - mówi specjalista terapii uzależnień, Robert Banasiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie nastolatki piją od lat 90. Jak wyjść ze spirali nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 14:28
- Nie pilibyśmy alkoholu, gdyby nie była to substancja psychoaktywna, która ma wpływ na nasze emocje i samopoczucie. I wydaje nam się, że tego właśnie potrzebujemy - mówiła Jadwiga Fudała, terapeutka uzależnień.
rozwiń zwiń