Czy można żyć bez smutku? "Jeśli go unikamy, rośnie w siłę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 13:00
W dzisiejszych czasach dobrze widziane jest bycie szczęśliwym i pełnym energii. Odczuwanie radości staje się "obowiązkiem", a smutek traktowany jest w kategoriach porażki. Po co nam ta emocja?
Audio
  • Anatomia smutku - o tej emocji opowiada dr Olga Kamińska (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

shutterstock samotność strata żałoba 1200.jpg
"Żałoba to uczucie, które jest z nami już na zawsze"

Smutek to stan niejednorodny, to - jak podkreśla ekspertka w Czwórce - "zestaw różnych stanów i substanów, mających komponent negatywny". - Ale lepiej przejść etap smutku od razu, zmierzyć się z nim i móc zrozumieć, skąd się bierze. Nie odkładać tego na później - mówi dr Olga Kamińska. - Bo smutek jest jedną z naszych podstawowych emocji i ma funkcję ewolucyjną. Ma wzbudzać chęć pomocy u innych, motywuje ich do działania. Gdy ukrywamy smutek, nie otrzymujemy wsparcia, które mogłoby nam pomóc.

Czy da się wyrzucić smutek z naszego życia? - Wszyscy chcemy być szczęśliwi, jest mnóstwo publikacji i książek o tym, jak zwalczyć smutek. To po części prawda, ale pod warunkiem, że jednocześnie nie będziemy tłumić negatywnych emocji. Gdy zaczynamy wypierać smutek, on staje się coraz silniejszy, zaczyna mu towarzyszyć m.in. poczucie odizolowania.

Im bardziej smutek jest przez nas nieakceptowany, tym silniej się na nas będzie odbijał dr Olga Kamińska

ZOBACZ TAKŻE GPS szczęścia - jak obrać w życiu właściwy kurs? >>>

Jak bada się smutek? Dlaczego jeszcze ta emocja jest ważna w naszym życiu i w jaki sposób smutek nas uspokaja? Czy istnieje "smutek aktywny" i jak przekuć go w mobilizację do działania? Co sygnalizuje fakt, że zbyt często bywamy smutni? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A to, jak często smucą się słuchacze Czwórki - sprawdzała Marta Hoppe

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Olga Kamińska (psycholog)

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/ac

Czytaj także

Żałoba. "To uczucie jest z nami przez całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:34
- Żałoba to proces, który ewoluuje, zmienia się od pierwszego dnia. To, kiedy nadejdzie jej ostatni dzień, jest bardzo indywidualne. Nie ma żadnego szablonu, który można byłoby stosować - mówiła psycholog Michaela Dłużniewska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Instrukcja obsługi faceta". Warto uczyć się myślenia "po męsku"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:11
David Zinczenko, redaktor naczelny amerykańskiego wydania "Men’s Health", stworzył poradnik "Instrukcja obsługi faceta". Czy taka książka jest potrzebna i czy mężczyźni naprawdę myślą inaczej niż kobiety? 
rozwiń zwiń