Nieprzeciętni 2022. Poznaj finalistów - Ola Bendarek i Jakub Tylman

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 12:00
Znamy dziesiątkę wyjątkowych osób wybranych przez Jury Plebiscytu Nieprzeciętni 2021. W "Strefie Prywatnej" rozmawiamy z finalistami. Gośćmi Czwórki są Aleksandra Bednarek i Jakub Tylman.
Finaliści Plebiscytu Nieprzeciętni 2022: Ola Bednarek i Jakub Tylman
Finaliści Plebiscytu Nieprzeciętni 2022: Ola Bednarek i Jakub TylmanFoto: mat. promoc./Bastek Czernek

Aleksandra Bednarek - zdobywczyni Potrójnej Korony w Pływaniu


Ola ma 23 lata, jest pływaczką i jako pierwsza Polka zdobyła Potrójną Koronę w Pływaniu na wodach otwartych. - To są trzy najważniejsze przeprawy na wodach otwartych z którymi chcą się zmierzyć pływacy z całego świata - opowiada w Czwórce. - Zadaniem jest przepłynięcie wpław z lądu na wyspę 34 km przez Kanał Catalina, 46,5 km wkoło nowojorskiego Manhattanu i 42 km przez Kanał La Manche.

Oli udało się pokonać te dystanse w czasie: Kanał Catalina 12 h, 7 min. , Manhattan 7 h, 7 min. i Kanał La Manche 13 h, 17 min.. Jak przyznaje gość Czwórki, była do startu dobrze przygotowana kondycyjnie i termicznie, jednak na początku nie wiedziała tak naprawdę z czym się wiąże przeprawa na wodach otwartych. Pokonując Kanał Catalina nie stresowała się za bardzo, mimo, że tam pływają rekiny. Trudniej było z Kanałem La Manche ze względu na temperaturę wody, która wynosiła ok. 17 stopni Celsjusza i gdzie panują silne prądy.

Początki dla zdrowia

Wszystko zaczęło się od pływania korekcyjnego. W szkole, Ola trafiła do Uczniowskiego Klubu Sportowego i kontynuowała pływanie. Potem zaczęła się zajmować tym sportem wyczynowo. Finalistka Nieprzeciętnych jest osobą niezwykle zajętą i łączy wiele obowiązków z pływaniem. Studiuje Inżynierię Biomedyczną na Politechnice Łódzkiej, gdzie zgłębia wiedzę o zastosowaniach druku 3D w inżynierii tkankowej, ale ma także wiele pasji i zainteresowań.

- Przydawałoby się, żeby doba miała 10 godzin więcej - śmieje się gość Czwórki. - Jednak w tych 24 godzinach da się wszystko zmieścić i odpocząć, jeśli tylko ma się wszystko ułożone i zaplanowane. Bywają dni, kiedy muszę z czegoś zrezygnować, albo odłożyć w czasie. Myślę, że przez tyle lat uprawiania tego sportu i łączenia z innymi pasjami i obowiązkami nauczyłam się planowania.

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<

A jaką ma radę Ola dla tych, którzy chcieliby również pływać na dużych dystansach? - Na początek nucę sobie "Parostatkiem w wielki rejs", potem przypominam inne przeboje - mówi. - Jednak najlepiej myśleć o niczym i przekierować uwagę na niemyślenie. Wtedy najlepiej znosi się krytyczne momenty, które się pojawiają.


Posłuchaj
12:37 Czwórka/Strefa Prywatna nieprzeciętna Ola bendarek 16.05.2022.mp3 Rozmowa z finalistką Plebiscytu Nieprzeciętni 2022 Aleksandrą Bednarek (Strefa Prywatna/Czwórka)

Jakub Tylman - pedagog, nauczyciel, "kolorowy człowiek"

Tegorocznym finalistą "Nieprzeciętnych" został także Jakub Tylman. Ten pedagog, nauczyciel oraz inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych" był także laureatem nagrody Głosu Wielkopolskiego w plebiscycie "Nauczyciel na Medal". Zwyciężył także plebiscyt "Osobowość Roku 2019" w województwie wielkopolskim. Jakub prowadzi swoje autorskie placówki oświatowe, w których wdraża nowoczesną edukację na miarę XXI wieku.

- Wulkan energii po prostu - mówi o nim koleżanka z pracy Agnieszka Gorączka. - Jest osobą niezwykle kreatywną. Inaczej prowadzi lekcje, a jego lekcje są nietypowe. Jakub nie zadaje prac domowych, chyba, że są to prace długoterminowe i wszystkie są oceniane pozytywnie.

Niestandardowe podejście 

Jak mówi Jakub jego niestandardowe podejście do nauczania wynika z tego, że uważa, że wszystko co powinno się zrobić na lekcji powinno się robić się wspólnie w klasie. - Uważam, że czas po szkole to jest czas dla bliskich, przyjaciół, czas na realizację pasji i marzeń - opowiada w Czwórce. - Tak, jak my dorośli nie powinniśmy brać pracy do domu i tego nie lubimy, tak i dzieci tego nie lubią. Staram się więc, żeby tak było u mnie w szkole.

Czytaj także:

Jego podejście wzbudza zdziwienie, a szkoła w której uczy jest jedną z nielicznych, która pokazuje, że edukacja może być nowoczesna i nie przeciążać uczniów. Celem Jakuba jest, żeby dzieci przychodziły do szkoły chętnie. - Chcę, żeby było to miejsce, które kojarzy się tylko z dobrymi rzeczami i nie wywoływuje negatywnych emocji - mówi. - Porusza mnie, kiedy uczniowie boją się chodzić do szkoły i boją się nauczycieli. Obawiają się tego, jak zostaną ocenieni i to niestety zabija kreatywność w dzieciach. 

GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA TUTAJ! <<<

Jakub jest osobą pełną pomysłów i wdraża w życie różne inicjatywy. W czasie pandemii, w czasach nauki zdalnej stworzył profesjonalną salę kinową, w której można było oglądać filmy, spektakle, a nawet grać koncerty. Wraz z uczniami zaadoptował do tego nieużywane garaże i przy pomocy sponsorów wyposażyli. - To jest nowa przestrzeń, gdzie dzieci mogą się rozwijać, a rodzice oglądać ich postępy - tłumaczy gość audycji. - Jest to cudowne miejsce, które pokazuje, że niemożliwe nie istnieje.

Posłuchaj
11:34 Czwórka/Pierwsze Słyszę - nieprzeciętni Jakub Tylman 16.05.2022.mp3 Rozmowa z finalistą Plebiscytu Nieprzeciętni 2022 Jakubem Tylmanem (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Jakub także, jako jeden z pierwszych, zainicjował powstanie oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. - Chcieliśmy, żeby te dzieci czuły się dobrze. Mamy teraz blisko 100 dzieci w oddziałach przygotowawczych, które uczą się w swoim języku, ze swoimi kolegami i koleżankami - opowiada finalista Nieprzeciętnych. - Są przygotowane, tak, żeby od nowego roku, jeśli zostaną w Polsce, mogły rozpocząć naukę w klasach ogólnych z polskimi uczniami. Organizujemy dla nich wycieczki i pokazujemy Polskę. Postawiliśmy na edukację, przyjaźń, język polski, a całą resztą zajmiemy się od września.


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Aleksandra Bednarek, Jakub Tylman

Data emisji: 16.05.2022

Godzina emisji: 20.08

aw

Czytaj także

Po co nam studia? "Nie muszą zaważyć na późniejszym życiu"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 18:00
- To, czy iść na studia, jest sprawą indywidualną. Uczelnie otworzą przed nami pewnie niektóre drzwi do przyszłej kariery zawodowej, ale najczęściej najważniejsza i tak jest własna praca i samorozwój - podkreślał przedsiębiorca Michał Barczak. 
rozwiń zwiń