Kierunki studiów. "Zanim wybierzesz, pogadaj ze sobą"

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2022 19:20
To już ostatnia szansa dla maturzystów na wybranie swojej ścieżki kariery. Wprawdzie studia to nie wszystko, ale dokonanie rozsądnego wyboru może bardzo ułatwić kolejne lata i ukierunkować karierę.
Coraz więcej uczelni organizuje dni otwarte. Część z nich odbywa się wirtualnie, ale są też takie, w których można uczestniczyć w realu.
Coraz więcej uczelni organizuje dni otwarte. Część z nich odbywa się wirtualnie, ale są też takie, w których można uczestniczyć w realu.Foto: shutterstock.com

Dogadaj się ze sobą

Z pomocą przychodzą same uczelnie, które dzielą się informacjami o swoich osiągnięciach, zasadach rekrutacji i organizują spotkania ze studentami oraz z absolwentami. Mimo to licealiści mówią o „nieznośnym ciężarze wyboru” i strachu przed podjęciem decyzji. Podkreślają też, że nie chcą powtarzać błędu rodziców, którzy w wieku 18 lat byli zmuszeni do podjęcia decyzji, która rzutowała na ich późniejsze życie. - W tym roku zauważyliśmy, jak duże jest zagubienie osób, które w pandemii podejmowały decyzję o tym, na jakim kierunku chcą studiować. Być może miało to związek z brakiem dostępności do uczelni i z dniami otwartymi, które odbywały się, ale online  - mówi Dorota Pisula z Biura Karier Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dlatego, żeby zagubienia uniknąć, dobrze jest przejść przez kilka etapów, które pomogą nam w wyborze studiów. 

Seria niewygodnych pytań i testów

To próba odpowiedzenia sobie na pytanie, dlaczego chcę studiować i po co mi są te studia - opowiada ekspertka. - Bo motywacje mogą być różne, a od nich bardzo wiele zależy: chęć zdobycia konkretnego zawodu, chęć rozwijania zainteresowań, albo chęć kontynuowania edukacji na renomowanej uczelni. Kolejny krok to testy. - Diagnostyczne, psychologiczne, predyspozycji zawodowych - takie testy można zrobić u psychologa szkolnego albo doradcy zawodowego - podpowiada rozmówczyni Szymona Majchrzaka. - Warto z tego skorzystać, bo osobom postronnym łatwiej jest mówić o wątpliwościach. 

Matura z Czwórką - SPRAWDŹ TO >>>

Posłuchaj:

Słuchaj innych, ale sam decyduj

Najważniejsze jest jednak to, żeby pozostać w zgodzie ze sobą i nie dać się presji oczekiwań innych. - Oczywiście ważne jest to, żeby po studiach znaleźć dobrą pracę, która będzie nas satysfakcjonować. Natomiast kluczowe jest to, żeby nie robić czegoś wbrew sobie, na przykład spełniać marzenia rodziców - podkreśla Dorota Pisula. Jeśli jednak podejmiemy złą decyzję i chcielibyśmy ją zmienić, nie ma powodu do obaw. - Ogromnym plusem współczesnego rynku edukacji wyższej jest to, że daje studentom kompetencje, które w przyszłości pozwolą im pracę zmieniać - dodaje. 

Posłuchaj
04:15 CZWÓRKA Czat Czwórki - studia 25.04.2022.mp3 Kierunek studiów - czym się kierować przy wyborze? (Czat czwórki/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Data emisji: 25.04.2022

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

Polska nauka. Co zrobić, by przyciągała specjalistów?

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 16:51
Statystki z ostatnich kilkunastu lat informują, że z Polski wyjechało za granicę ok.35 tys. naukowców, wielu z nich z bardzo dużym dorobkiem. - Pod względem sprzętu w Polsce stoimy świetnie. Stanowimy jednak muzeum nowych technik, ponieważ brakuje nam kadr - mówi w Czwórce dr Anna Muszewska, z Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk.          
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klasówka z tutoriali? Nowe profile w liceum w Słupsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 17:50
Nastoletnia młodzież w Polsce wiąże przyszłość z internetem, a zdecydowana część z nich chciałaby w przyszłości zostać youtuberem, instagramerem lub tiktokerem. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, jedno z liceów w Słupsku uruchomiło w tym roku szkolnym m.in. klasy gamingową i vlogerską. 
rozwiń zwiń