Nieprzeciętni 2023 - głosuj już dziś. Wśród finalistów - Aleksandra Wańczyk

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 14:58
Trwa Czwórkowy plebiscyt Nieprzeciętni 2023. Teraz jest czas na oddanie głosu na swojego faworyta. Do 11 czerwca można wybierać spośród grona 10 finalistów wybranych przez nasze Jury. Wśród nich jest Aleksandra Wańczyk, muzealnik z wykształcenia, z zamiłowania i zawodu pilot wycieczek, asystent osób niepełnosprawnych, doktorantka krakowskiej Akademii Ignatianum. 
Aleksandra Wańczyk - finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Aleksandra Wańczyk - finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023Foto: arch. prywatne

Aleksandra Wańczyk to muzealnik z wykształcenia, zamiłowania i zawodu, pilot wycieczek, asystent osób niepełnosprawnych, doktorantka krakowskiej Akademii Ignatianum w Katedrze Nauki o Kulturze i Religii. Edukator, pomysłodawczyni Sekcji Wolontariatu Muzealnego i akcji "Wystawimy Cię! Start" w Muzeum Ziemi Bieckiej, umożliwiającej młodym artystom nieodpłatne zorganizowanie ich pierwszej prawdziwej wystawy. Organizatorka otwartych wydarzeń naukowych popularyzujących edukację włączającą, dostępność i społeczną funkcję muzeum, które wcale nie musi być nudne. Lubi podróże pociągiem, słodycze i uśmiechy na twarzach innych ludzi. I mówi: lepiej działać na rzecz kogoś, zamiast przeciw czemuś. 

Fajnie jest dzielić się różnymi rzeczami. Życie udane to życie rozdane, ciekawie jest działać dla idei, to cenne i pokrzepiające, nie ukrywam też, że trochę samolubne - mówi Aleksandra Wańczyk, odpowiadając na pytanie Kuby Jamrozka o mnogość pasji i aktywności. - Dobrze jest działać, jak najwięcej dawać z siebie i przynosić radość innym. 

Aleksandra Wańczyk dziś związana jest z Muzeum Ziemi Bieckiej w Bieczu, gdzie łączy pracę muzealnika i muzeologa. - Muzeolog zajmuje się całą naukową otoczką muzealnictwa, czyli tego, co widzimy, idąc do muzeum. To praca wystawiennicza, naukowa, twórcza - wyjaśnia. - Muzealnictwo to praktyka, muzeologia to teoria. Obie dziedziny mocno przeplatają się ze sobą. Dla mnie to motywujące, że to się tak wspaniale przenika, ale czasem przysparza kłopotów.

Posłuchaj
15:34 czwórka strefa prywatna 17.05.2023 aleksandra wańczyk.mp3 Aleksandra Wańczyk opowiada o swoich nieprzeciętnych pasjach (Strefa prywatna/Czwórka)

 

Przedszkolne marzenie

Można powiedzieć, że o dzisiejszej karierze Czwórkowego gościa zadecydowało jedno, przedszkolne, ale i przełomowe wydarzenie. - W 2003 roku byłam na wycieczce z przedszkolem. To była zwykła wystawa: obrazy, rzeźby, nic szczególnego - wspomina. - Ja wtedy porzuciłam wszelkie marzenia, żeby być weterynarzem, kucharką, listonoszem. Uznałam, że chcę być jak ta pani, która oprowadzała nas po muzeum. Nawet na pamiątkowym zdjęciu jestem uwieczniona, wpatrzona w muzealniczkę. A potem konsekwentnie do tego dążyłam - dodaje.

Tu możesz oddać swój głos na Nieprzeciętnego 2023>>

Wielu wybór i zamiłowanie Aleksandry wydawały się dość zaskakujące, czasem nudne. Ona jednak swą działalnością udowadnia, że wcale tak nie jest. Wśród wielu aktywności jest m.in. pomysłodawczynią jedynej monografii prywatnych muzeów Podkarpacia. Do tej inicjatywy skrzyknęła studentów i mimo trudnych, pandemicznych warunków duży nakład pracy zespołu przyniósł upragniony cel. - Podkarpacie kryje wiele prywatnych muzeów. One są niezwykle ciekawe, a zwiedzenie ich wszystkich zajęłoby nam kilka miesięcy - zdradza. - Te miejsca można odkryć, jeśli tylko się chce. Tworzenie tej publikacji nie było łatwe, bo przypadło na czas pandemiczny, który mocno się na wszystkich odbił, ale się udało. Działaliśmy zdalnie, nakręcaliśmy się i motywowaliśmy - dodaje. 

Pomoc

Aleksandra Wańczyk swój czas poświęca też dzieciom i seniorom. Te dwie grupy wg niej są najwdzięczniejszymi do współpracy. - Dzieci to wspaniałe istoty. One i seniorzy to dwa skrajne bieguny, ale przy współpracy z oboma bardzo liczy się empatia - mówi. 

Mimo młodego wieku muzealniczce obcy jest świat mediów społecznościowych, zamiast Instagramem woli zarażać młodych pasją. - Znajomi mocno optują za tym, żeby pewne elementy mojej pracy znalazły odzwierciedlenie w świecie cyfrowym. Ja się jeszcze do tego nie przekonałam, ale gdzieś coś zostało zasiane - przyznaje. - Choć ja jestem tradycjonalistką. 

Czwórkowy gość wspiera również osoby z niepełnosprawnościami. Podkreśla, że tu obok sztandarowej empatii niezbędne jest nabycie merytorycznego warsztatu.

Czytaj także:

Do plebiscytu Nieprzeciętni Aleksandrę zgłosiła siostra, która otwarcie zastanawia się, kiedy ta odpoczywa. Czwórkowy gość twierdzi jednak, że to jeszcze nie czas na odpoczynek w jej życiu. 

Finalistę plebiscytu Nieprzeciętni 2023 poznamy podczas uroczystej Gali 22 czerwca.

*** 

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Aleksandra Wańczyk (finalistka plebiscytu Nieprzeciętni 2023)

Data emisji: 17.05.2023

Godzina emisji: 20.43

pj

Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023 Logo sponsora plebiscytu Nieprzeciętni 2023
Czytaj także

Zofia Jaworowska: nieprzeciętność to powinno być coś zupełnie przeciętnego i normalnego

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 13:25
- Nieprzeciętność jest wtedy, gdy ludzie wykonują jakiś dodatkowy wysiłek poza swoimi codziennymi obowiązkami, żeby ludziom z ich lokalnej społeczności żyło się lepiej. Nie wszyscy go podejmują, a fajnie by było, gdyby podejmowali, żeby ta nieprzeciętność była bardziej przeciętną - mówi działaczka społeczna Zofia Jaworska, jurorka plebiscytu "Nieprzeciętni 2023".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2023. Joanna Hubska - czy jest Twoją Nieprzeciętną?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 13:39
10 finalistów czeka na Wasze głosy. To od Was zależy, kto zgarnie tytuł Nieprzeciętnego 2023. Finaliści otrzymają nagrody rzeczowe, a zwycięzca dodatkowo statuetką i tytuł. Mamy też nagrody dla głosujących. Czas na oddanie głosu mija 11 czerwca. Wśród finalistów jest Joanna Hubska, założycielka i prezes "Fundacji Akademia Małego Lekarza". 
rozwiń zwiń