Solo czy z rodzeństwem? Prześwietlamy jedynaków

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 11:00
Oczko w głowie rodziców, roszczeniowy odludek, egocentryk i introwertyk, a może jednak empatyczna dusza towarzystwa z wysoką samooceną? Jakie są stereotypy, a jakie fakty na temat jedynaków?
Audio
  • Rozpracowujemy stereotypy na temat jedynaków. To nie tylko samolubni introwertycy (Strefa Prywatna/Czwórka)
Rodzice poświęcają jedynakom dużo uwagi, ale czasem idą za tym wygórowane wymagania
Rodzice poświęcają jedynakom dużo uwagi, ale czasem idą za tym wygórowane wymagania Foto: pixabay/dagon_

- Prowadzono badania na jedynakach, które nie potwierdziły, że są to osoby wsobne i egocentryczne. Tak naprawdę najistotniejsze jest to w jakim domu się wychowujemy, niezależnie od tego czy z rodzeństwem, czy bez niego - twierdzi psycholożka i psychoterapeutka Dorota Minta. Jakie są zatem zalety, a jakie wady bycia jedynakiem?

Z jednej strony wśród wad mogą znaleźć się problemy z socjalizacją i wolniejszy rozwój kompetencji społecznych, z drugiej jednak bezsprzeczną zaletą może być więcej czasu spędzanego z rodzicami. O tym jak to jest być dzisiaj jedynakiem, od dzieciństwa do dorosłości, rozmawiamy w "Strefie Prywatnej" z naszą ekspertką.

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholożka, psychoterapeutka i pedagożka)

Data emisji: 5.09.2016

Godzina emisji: 20.07

jsz/pj

Czytaj także

Rodzina 500+. Na wakacje, AGD czy rozwój rodziny?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2016 17:15
Od pięciu miesięcy polskie rodziny mogą liczyć na pomoc państwa. - Program "Rodzina 500+" jest dobrym zastrzykiem pieniędzy, ale nie sądzę, żeby wpłynął na rozwój demograficzny. Tak przynajmniej wskazują różne badania - przekonuje ekspert polityki społecznej Izabela Przybysz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekshibicjonizm w sieci. Co i czemu pokazujemy światu?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 10:33
W dobie internetu ekshibicjonista to nie tylko stereotypowy "mężczyzna w czarnym płaszczu". Świat wirtualny skłania nas do różnych form ujawniania tego, co prywatne.
rozwiń zwiń