Cyberprzemoc rani nastolatków i nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 11:36
- Cyberprzemoc to zjawisko coraz bardziej powszechne - mówi Tytus Koweszko, psycholog. - Zdarza się, że osoby, które przychodzą na terapię zgłaszają doświadczenia z tego typu przemocą. To często nie jest pierwszą przyczyną, z którą przychodzą, ale pojawia się i stanowi dotkliwą i bolesną traumę, którą w sobie noszą - dodaje. 
Audio
  • Tytus Koweszko opowiada o zjawisku cyberprzemocy (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: aslysun/Shutterstock

Wyzwiska, szantaż czy odrzucenie przez grupę nie zostawiają śladów takich jak siniaki czy zadrapania, a często ranią dotkliwiej niż przemoc fizyczna. Co piąte dziecko pada ofiarą przemocy w szkole, a 12 proc. z nich doświadcza cyberprzemocy. Czwórkowy gość wskazuje, że te dane mogą być niedoszacowane, i współczynnik podnosi do 87 procent dzieci w grupie 10-14 lat. 

Każdy rodzaj przemocy rani psychicznie. Siniak znika, ale ślad psychiczny zostaje Tytus Koweszko

Prześladowanie poprzez sieć jest szczególnie groźne dlatego, że kompromitujące czy poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i mogą pozostać w sieci na zawsze, skopiowane na wielu komputerach, nawet po ustaleniu i ukaraniu sprawcy.

- Cyberprzemoc odnosi się do nowoczesnych technologii - coś, co nie zostawia śladów, wyraźnych, fizycznych ran - mówi Tytus Koweszko. - Jednocześnie są to wszelkie formy przemocy polegające na znęcaniu się, zastraszaniu psychicznym, dokuczaniu, ranieniu na różne sposoby, często nie do końca w sposób brutalny, ekstremalny, ale celujący w punkt, co potrafi bardzo dotkliwie raniąc - dodaje. 

Czemu najczęstszymi ofiarami przemocy są dzieci w wieku 10-14 lat? Jakie są konsekwencje cyberprzemocy? Jak rani internetowa przemoc? Jak się jej przeciwstawiać? Jak reagować gdy się z nią spotykamy? Jak dotyka ona dorosłych? Czy przeprosiny i kwiaty mogą sprawić, że znikną problemy ofiary cyberprzemocy? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość:  Tytus Koweszko (psycholog i psychoterapeuta z Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauk o zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 2.10.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Czytaj także

Kim jest influencer? Czy wolno mu więcej niż innym celebrytom?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:13
- Infuencerami zostają ludzie w każdym wieku. Dużą popularnością cieszy się kanał "Dziarskiego dziadka", 90-latka, który hobbystycznie zajmuje się sportem. Jego publicznością nie są równolatkowie, ale duża grupa młodych ludzi - mówił Mateusz Krogulec z firmy DDOB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość z internetu? "To miejsce dobre, jak każde inne"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2018 10:40
- Potraktujmy internet jako miejsce, w którym jest mnóstwo ludzi poszukujących miłości. Można wejść, rozejrzeć się, pomóc swojemy szczęściu - przekonuje terapeutka i ekspertka w jednym z portali randkowych Joanna Godecka.
rozwiń zwiń