Oczekiwania vs. potrzeby. Czego tak naprawdę potrzebujemy?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 18:20
Oczekiwania nie są tym samym co potrzeby, chociaż często mylimy te słowa. 
Audio
  • Oczekiwania i potrzeby. Czy potrafimy je odróżnić? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/Stocksnap

Nie powinno się stawiać znaku równości między potrzebami a oczekiwaniami. To dwie zupełnie różne kategorie Anita Michalska


Potrzeba jak wyjaśniała Anita Michalska coach i trenerka specjalizująca się w rozwiązywaniu konfliktów w zespołach i relacjach jest czymś, co konstytuuje nasze relacje. Oczekiwania to założenia, które mamy wobec siebie i innych. I, jak dodawała – w obu przypadkach mamy spory problem z komunikowaniem w jasny sposób, czego potrzebujemy od innych.

Komunikujemy się nie tylko na poziomie werbalnym. Mówi za nas ton głosu, mimika, postawa. To również sygnały, które przekazujemy innym Anita Michalska

Kluczowe, jak wyjaśniała ekspertka, jest tu zachowanie asertywności, która, jak się przyjęło, nie polega wyłączenie na mówieniu nie. - To umiejętność wytyczenia pewnych granic z poszanowaniem granic innych – tłumaczyła.

Jak komunikować to, na czym nam zależy i w jaki sposób radzić sobie z oczekiwaniami, które stawiają inni? Kiedy warto posłuchać drugiej strony, a kiedy postawić granicę? Więcej na ten temat w rozmowie z gościem Czwórki.


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Anita Michalska (coach, trenerka, specjalistka w rozwiązywaniu konfliktów w zespołach i relacjach)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 20.08

ac

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń