Jak rozmawiać o śmierci bliskich?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 09:30
Niemal co drugi Polak unika tematu śmierci, zarówno swojej, jak i swoich bliskich – to wyniki najnowszego Raportu o dobrym umieraniu, przeprowadzonego na zlecenie Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photographee.eu

Kampania "Ostatnie Chwile Szczęścia" ma na celu pokazanie, że umieranie to etap życia, tak samo ważny jak każdy inny. Jakie mamy marzenia i pragnienia w obliczu śmierci? Co i w jaki sposób powiedzieć umierającemu? Jak ogromne znaczenie ma nasza uważność na potrzeby osób w ostatniej drodze życia? Czym jest dla nas szczęście? 

O tym porozmawiamy z Anną Jochim-Labudą - Dyrektor Puckiego Hospicjum, z wykształcenia pielęgniarką, Anną Saletrą - psycholog, psychoonkolog i psychoterapeutą, Marią Wieczorek, która redagowała Raport o dobrym umieraniu oraz Aleksandrą Kuc, reżyserką filmu "Jeszcze zdążę".

***

Na audycję z cyklu "Strefa prywatna" w czwartek (31.10) od godz. 20.05 zaprasza Jakub Jamrozek

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Świadomości Jąkania. "Każdy może się przełamać"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:49
22 października to Światowy Dzień Świadomości Jąkania, dawniej Światowy Dzień Osób Jąkających się. - Do tej pory podchodzono do jąkania jako problemu logopedycznego i psychologicznego. Cierpiącym robiło się "terapie". Tymczasem ważne jest podejście uniwersalne. Nie da się wyleczyć naszej przeszłości, ale można powoli nauczyć się mówić jeszcze raz - mówił Dawid Tomaszewski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak piersi. Jak ważne jest wsparcie najbliższych?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2019 11:30
Zaawansowany rak piersi dotyka 30 procent kobiet, u których nowotwór rozpoznano we wczesnym stadium. Chorują bardzo młode dziewczyny, które dopiero wchodzą w dorosłość. Jak je wesprzeć i jak wesprzeć wspierających?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas. Jak nagiąć go do swoich planów?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2019 16:29
Wyniki badania "Czas ma znaczenie. Opinie i zwyczaje Polaków związane z czasem" wskazują, że Polacy w żadnej dziedzinie życia nie planują dalej, niż w perspektywie roku. Staramy się żyć chwilą, czy boimy tego, co przyniesie przyszłość?
rozwiń zwiń