Koniec miłości. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:00
Eksperci dowodzą, że statystycznie aż 70 proc. związków rozpada się już w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości. - Główną przyczyną jest tu brak rozmów - mówi Dorota Minta, psycholożka. 
Audio
  • Dorota Minta opowiada o przyczynach kryzysów w związkach i radzi jak ich uniknąć (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

zazdrość 1200.jpg
Zazdrość - rozmowa to na nią lekarstwo

- Ludzie nie rozmawiają ze sobą i nie słuchają tego, co mówi partner - mówi gość Jakuba Jamrozka. - Wymieniamy komunikaty "kup chleb", "odkurz", ale nie rozmawiamy ze sobą słuchając - dodaje. 

W takich sytuacjach wspólne plany, mieszkanie na kredyt, dzieci - to wszystko przestaje mieć znaczenie. Dorota Minta przyczyn tego szuka już w początkach związku, przyczynach, dla których w taki związek wchodzimy. - Potrzeba bycia razem i dzielenia życia to coś, co nas łączy - mówi ekspertka. - Decyzje o tym, że z kimś jesteśmy wynikają z różnych pobudek - początkowe zakochanie, atrakcyjność seksualna, ale też poczucie samotności, lęku przed nią, czy chęć ucieczki z rodzinnego domu - wymienia. - Dążymy do zaspokojenia ważnych, pierwotnych potrzeb. 

Już na początku związku powinniśmy zastanowić się czy mamy podobne wartości. Często o tym zapominamy Dorota Minta 

Co takiego dzieje się z nami lub wokół nas, że pary uważane dotąd za wzorowe, nagle się rozstają? Czy rozstania dotyczą też "związków idealnych"? Jakie sygnały świadczą o zbliżającym się kryzysie? Czy można temu zapobiec? Jakie sygnały świadczą, że może do tego dojść? Czy zawsze warto walczyć o związek? Kto przychodzi do gabinetu naszego gościa? O tym, m.in. rozmawiamy w audycji. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Dorota Minta (psycholog, psychoterapeutka, Psycholodzy Lwowska)

Data emisji: 13.11.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/ac

Czytaj także

Zazdrość - rozmowa to na nią lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 09:15
- Zazdrość wynika z różnych rzeczy, ale przede wszystkim z deficytów. Jesteśmy zazdrośni o to, czego nie jesteśmy pewni - mówi Joanna Gutral, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profiler kryminalny wchodzi w umysły sprawców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:00
Amerykańskie filmy i seriale oparte na prawdziwych lub fikcyjnych historiach o seryjnych mordercach i zbrodni cieszą się niegasnącą popularnością. Czy pokazana w nich praca profilera rzeczywiście tak wygląda?
rozwiń zwiń