Budowanie prawdziwych relacji. "Zaczyna się, kiedy jeszcze o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:42
 - Ludzie, którzy nie potrafią kochać samych siebie są jak worek z dziurką. Bez względu na to, ile będziemy sypać do niego z zewnątrz, zawartość będzie się wysypywać. Więc, zanim wejdziemy w relację, trzeba "zacerować" samego siebie - mówił Andrzej Śmiech, doradca personalny, psycholog.
Audio
  • Jak budować zdrowe relacje i jak zaufać drugiemu człowiekowi? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

para miłość serce ręce 1200x660.jpg
Gdy miłość staje się nałogiem. Jak się z niej wyleczyć?

Relacje, które tworzymy to wypadkowe naszych wyborów. Ale nie tylko. - Ich korzenie wytworzyły się w pierwszej relacji w naszym życiu, czyli tej, którą mamy z naszą matką. Poczucie przywiązania i okres prenatalny mają bardzo duży wpływ na późniejsze zachowania. Pierwszym "obcym" w naszym życiu jest zaś ojciec. Jego postawa względem dziecka też nie pozostaje bez znaczenia - tłumaczył ekspert. Jak podkreślał, warto na te relacje spojrzeć świadomie i próbować podjąć decyzję, w jaki sposób, jako dorośli, będziemy je kształtować. - Ogromne bogactwo doświadczeń emocjonalnych powstaje w nas wtedy, gdy nawet jeszcze nie mamy rozwiniętego aparatu mowy - mówi Andrzej Śmiech. Jak podkreślał, warto wychodzić z potencjałem zaufania do drugiego człowieka. - Jeśli chcemy budować więź to zaufanie jest niezbędnym warunkiem - tłumaczył.

Czy można ufać wrogowi? Jeśli wiemy, jaki jest jego cel, jaki ma potencjał i czy zachowuje się spójnie, wówczas możemy przewidzieć, w jakim kierunku będzie podążał i zaufać, że to zrobi Andrzej Śmiech

Czym jeszcze podyktowane są nasze wybory i czym jest nasze "super ego"? Jak poprawić jakość swoich relacji rodzinnych, partnerskich, małżeńskich i przyjacielskich? Jak uniknąć najczęściej popełnianych błędów? Jak nauczyć się w pełni wyrażać siebie w otoczeniu innych? W jaki sposób lęki i wątpliwości przekształcać w zaufanie i zrozumienie drugiej strony? Co ma odpowiedzialność do relacji, rywalizacji i współpracy? O tym wszystkim w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Andrzej Śmiech (doradca personalny, psycholog, autor Warsztatów ze Śmiechem)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd/kul

Czytaj także

Związek na zakręcie. "Kryzys zaczyna się dużo wcześniej"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 14:53
- Najlepsze ostrzeżenie o początku końca to to, że ludziom już nie chce się kłócić. To znak, że przyzwyczailiśmy się do samotności w związku. Dopóki polaryzujemy, jest między nami energia, warto się nad tym skupić - mówi Tatiana Mindewicz-Puacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koniec miłości. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:00
Eksperci dowodzą, że statystycznie aż 70 proc. związków rozpada się już w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości. - Główną przyczyną jest tu brak rozmów - mówi Dorota Minta, psycholożka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego asertywność w związku jest ważna?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 11:30
Niezależnie od tego, czego dotyczy odmowa, zdarza się, że bardzo trudno jest powiedzieć "nie". - Tak dzieje się przede wszystkim wtedy, kiedy sami nie mamy wyraźnie ustalonych granic - przekonuje Patrycja Wonatowska z Instytutu Pozytywnej Seksualności.
rozwiń zwiń