Networking to kontakty, które są jak autostrada. Obejrzyj webinar WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 23:03
- Networking to umiejętność tworzenia kontaktów i ich pielęgnowania - tłumaczy autor drugiego webinaru Czwórki Artur Sójka - ekspert, który zamienia kontakty w kontrakty. Gość Czwórki radzi co zrobić, żeby odnieść zawodowy sukces.
Artur Sójka
Artur Sójka Foto: Kamil Jasieński/Czwórka

jan mela 1200.jpg
Jan Mela: w życiu ważne jest, by mieć dokąd wracać

ZOBACZ WIĘCEJ Cykl webinarów w Czwórce >>>

Artur Sójka - trener, moderator sesji networkingowych, po webinarze był gościem Jakuba Jamrozka. Tłumaczył, co to jest networking i dlaczego jest receptą na sukces zawodowy.

- Wiele lat musiałem mojego tatę przekonywać, że networking to nie jest nepotyzm i kolesiostwo. Networking jest sztuką pozyskiwania kontaktów, dystrybuowania informacji i dzielenia się nimi - mówi ekspert. - Informacja jest, mówiąc metaforycznie, walutą.


Posłuchaj
25:07 _PR4_AAC _webinar_all_2020_10_13.mp3 "Networking receptą na sukces zawodowy" - w audycji rozmawiamy z Arturem Sójką (Strefa Prywatna/Czwórka)

Dzięki kontaktom możemy dowiedzieć się m.in. o konkursie, w którym weźmiemy udział, lub o możliwości nawiązania współpracy z wymarzoną firmą. Nie jest jednak powiedziane, że dostaniemy kontrakt po znajomości, bo w gospodarce kapitalistycznej liczy się również zawartość, jaką oferujemy.

mela kwiatkowska 1200.JPG
Jan Mela: trzeba pielęgnować w sobie nieprzeciętność

Świadomy networking nie jest sztuką zbierania wizytówek. - Warto wiedzieć co z tymi wizytówkami zrobić, jak z nimi zadziałać. Znam ludzi, którzy zbierają bardzo dużo wizytówek, ale nie potrafią budować relacji i mają gigantyczną sieć iluś dziesięciu tysięcy kontaktów, które bardzo szybko wygasają i przestają być kontaktami, bo ten człowiek nie wchodzi z nimi w żadne relacje – wyjaśnia gość audycji.

Czytaj także:

Najkrócej mówiąc, networking jest umiejętnością tworzenia kontaktów, zbierania kontaktów i ich pielęgnowania. - Musimy w odpowiednim momencie dbać o podgrzewanie kontaktów, bo one się oziębiają - tłumaczy Artur Sójka. Pamiętajmy, że to jest droga dwukierunkowa, więc musimy mieć też gotowość do tego, że ludzie będą korzystali również z naszej pomocy. Chodzi o to, żebyśmy sobie wzajemnie pomagali.


Marek Kamiński 1200.jpg
"Jestem zmianą" - dobre życie według Marka Kamińskiego

Od czego zacząć?

Czym się kierować przy tworzeniu własnego networkingu? Czasami wydaje nam się, że nie mamy żadnych kontaktów i że dopiero będziemy rozpoczynać swoją przygodę z networkingiem, ale prawda jest inna. Jak podpowiada specjalista wszyscy mamy jakąś bazę, począwszy od kontaktów prywatnych, przez kontakty związane z naszą edukacją, poprzez późniejsze kontakty zawodowe czy biznesowe. Na tym możemy już budować nasz networking.

Czytaj także:

- Czasem jest mi blisko z kimś ze względu na sympatię lub ze względów zawodowych, ale ja nie przekreślam kontaktu, który nie będzie się wpisywał w jeden czy drugi zbiór - opowiada gość audycji.- Może się zdarzyć tak, że mój kontakt może gdzieś zadziałać, mimo że wcześniej mógłbym się tego nie spodziewać. Nie kończę też znajomości ze względu na poglądy. Mam przyjaciela, z którym jesteśmy jako woda i ogień - to nie przeszkadza nam się przyjaźnić.


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Artur Sójka (trener, moderator sesji networkingowych)

Data emisji:13.10.2020

Godzina emisji: 20.09

aw

Czytaj także

Co zrobić, "żeby się chciało tak, jak się nie chce"?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 14:57
Te słowa Kubusia Puchatka są mottem przewodnim tego wydania "Strefy Prywatnej", w której razem z twórczyniami warsztatów "Róż się! Poznaj siebie" Adą Jakimowicz i Ewą Jaczewską aktywizujemy umysły i ciała, aby osiągnąć sukces i lepiej poznać siebie. Za co siebie lubimy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczna inteligencja - nie należy się jej obawiać

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 12:41
Data science, machine learning, humanizowanie technologii to pojęcia, które zna każdy psycholog sztucznej inteligencji. To nowy zawód na rynku pracy, który ma łączyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiej psychiki ze sztuczną inteligencją.
rozwiń zwiń