Polskie Radio Dzieciom

Jak nastolatek ocenia swoje ciało?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 19:09
Młodzi ludzie osadzeni są w wirtualnym świecie, gdzie na każdym kroku są karmieni nierzeczywistą wizją zarówno ciała, jak i świata. - Młode osoby bardzo często są konfrontowane z bodźcami wzrokowymi, ale też z takim przekazem, który jest bardzo uproszczony, bardzo zmodyfikowany, też często w taki sposób, aby był bardziej atrakcyjny – z punktu widzenia tych aktualnych kryteriów – niż to, co widzimy na co dzień. To wszystko sprawia, że zarówno na poziomie świadomym młodzi ludzie oceniają siebie, porównują się, jak i robią to na poziomie nieświadomym – tłumaczył gość audycji "Strefa Rodzica".
Nawet jeśli nastolatek jest w pewnym sensie świadomy, że treści, które trafiają do niego w mediach społecznościowych, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością i kreują niekorzystne dla niego wzorce, nadal mają one prawo wpływać na ich samoocenę oraz na konkretne działania, które później będą podejmować.
Nawet jeśli nastolatek jest w pewnym sensie świadomy, że treści, które trafiają do niego w mediach społecznościowych, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością i kreują niekorzystne dla niego wzorce, nadal mają one prawo wpływać na ich samoocenę oraz na konkretne działania, które później będą podejmować.Foto: Shutterstock.com/New Africa

Wiek nastoletni to czas poznawania siebie, kształtowania swojej osoby i wyodrębniania świadomości swojego ciała. - Jeśli z jakiegoś powodu samoocena takiej młodej osoby jest obniżona, jeśli nie czuje się akceptowana, nie czuje się bezpieczna, to modyfikacje swojego ciała czy taka bardzo silna próba wyodrębnienia się może być po prostu wynikiem tego, że taka osoba chce tutaj poczuć wpływ, bo nie ma go gdzie indziej – wyjaśnił psycholog zdrowia, Mateusz Banaszkiewicz. Takim modyfikacjom nastolatkowie najczęściej poddają się pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się, co będzie za kilka lat, gdy wejdą już w dorosłość. Gość Polskiego Radia Dzieciom rekomenduje w tej sytuacji budowanie postawy opartej na rozmowie. Jeśli za działaniami nastolatka kryją się inne potrzeby, to mamy szansę o nich porozmawiać. 

Posłuchaj
59:45 2022_06_14 20_59_52_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak nastolatek ocenia swoje ciało? Posłuchaj Strefy Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom.

Nawet jeśli nastolatek jest w pewnym sensie świadomy, że treści, które trafiają do niego w mediach społecznościowych, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością i kreują niekorzystne dla niego wzorce, nadal mają one prawo wpływać na ich samoocenę oraz na konkretne działania, które później będą podejmować. Jaką wartością dla nastolatków jest ich własne ciało? Jak je oceniają? Co chcą w nim zmienić i dlaczego? W jaki sposób odbiór swojego ciała wpływa na wartość osobową konkretnego nastolatka? Odpowiedź na te i inne pytania w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadzi: Artur Wolski
Gość: Mateusz Banaszkiewicz – psycholog zdrowia
Data emisji: 14.06.2022
Godzina emisji: 21:00

Czytaj dalej:
Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?
"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem
Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Pochwały mówione z automatu. Jak wpływają na dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:25
Sposób w jaki reagujemy na sukcesy i porażki dziecka kształtuje jego tożsamość i osobowość. Pochwały jednak często mogą mieć ukryte znaczenie lub zaraz po nich może nastąpić krytyka. W związku z tym aprobaty czy komplementy nie zawsze spełniają swoją rolę, przez co nie są w pełni korzystne dla malucha. Jak inaczej można zatem wyrazić podziw i zadowolenie wobec dziecka? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Sylwią Włodarską, mediatorką w nurcie Porozumienia bez Przemocy oraz trenerką empatycznej komunikacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Problemy psychiczne nastolatków. Młodzi wychodzą z inicjatywą

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 15:17
Powstaje coraz więcej inicjatyw, w których to właśnie młodzież bierze sprawy w swoje ręce, często za sprawą mediów społecznościowych. Niektóre z nich z powodzeniem działają od kilku lat, a za każdą z nich stoi specjalista z tytułem naukowym służącym radą, wsparciem i odpowiednią pomocą. Do takich inicjatyw należą "Nastoletni azyl, Idź pobiegaj" i "Solve the problems". O tym, na czym polegają działania poszczególnych organizacji, opowiedzieli w Strefie Rodzica ich członkowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 08:00
Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
rozwiń zwiń