"Można zwariować" - by skończyć ze stygmatyzowaniem kryzysów psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 14:50
"Można zwariować" to pierwsza w Polsce kampania społeczna o zdrowiu psychicznym. Jej celem jest nawiązanie dialogu, a docelowo zmiana świadomości społecznej dotyczącej postrzegania zdrowia psychicznego. Jej koncepcja zrodziła się z osobistych doświadczeń Cleo Ćwiek, modelki, pomysłodawczyni akcji. 
Cleo Ćwiek
Cleo ĆwiekFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

Kampania "Można zwariować" otwarcie mówi o zaburzeniach psychicznych, między innymi w podcaście o tym samym tytule. Inicjatorzy kampanii wiedzą, że nie każdy z nas zachoruje, ale prawdopodobnie każdy z nas spotka taką osobę, dlatego świadomość, a także odpowiednia reakcja i nastawienie mają ogromne znaczenie. 

- To wszystko zaczęło się od moich rozważań i obserwacji po moim pobycie w szpitalu psychiatrycznym - przyznaje Cleo Ćwiek. - Zauważyłam, że jestem w wyjątkowo, absurdalnie uprzywilejowanej pozycji. Kiedy z moim zdrowiem, psychicznym czy fizycznym, dzieje się coś złego, to moi rodzice reagują w adekwatny sposób i zabierają mnie do lekarza. Obserwując inne młode osoby w szpitalu, zauważyłam, że reakcje ich rodziców nie były aż tak otwarte - dodaje. 

Gość Czwórki podkreśla, że dużo trudniej jest wracać do zdrowia, szczególnie zdrowia psychicznego, kiedy najbliżsi wstydzą się tego, co się z osobą chorą dzieje i obwiniają ją. Cleo zwraca uwagę, że to przede wszystkim wynik braku świadomości i edukacji. 

Młodzi ludzie, rozmawiając na przeróżne tematy, często mówią: "tego powinni uczyć w szkole". To dotyczy i pisania CV, i rozliczania zeznań podatkowych, ale też kwestii zdrowotnych, wiedzy, że w razie problemów można udać się do psychiatry. - W Warszawie żyjemy w pewnej bańce, gdzie wszyscy już chodzą do terapeuty - mówi Cleo Ćwiek. - Jednak jak ktoś pochodzi z miejscowości mniejszej, to tam nie da się powiedzieć, że idziesz do psychiatry. To stygmatyzuje - dodaje. 

Kampania "Można zwariować" wypełnia lukę zauważoną przez Cleo. Osoby w nią zaangażowane chcą "zmienić retorykę związaną z problemami psychicznymi, która dziś jest mocno negatywna".

- Wiemy już, że depresja to choroba, ale kampanie prowadzone do tej pory nie dawały światełka w tunelu. My wskazujemy, że są opcje, żeby sobie poradzić - podkreśla gość Czwórki. - Trzeba mieć świadomość tego, do jakiego specjalisty się udać i jak wspierać bliskie sobie osoby - dodaje. 


Posłuchaj
08:58 czwórka ndt 03.06.2022 cleo ćwiek.mp3 Cleo Ćwiek opowiada o kampanii "Można zwariować" (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)

 

W kampanię "Można zwariować" zaangażowali się aktorzy, aktorki i muzycy. - Udało nam się zaprosić osoby, które rzeczywiście i realnie chcą wziąć w niej udział - zauważa. - Nasz trzydniowy plan zdjęciowy poszedł najlepiej jak mógł - dodaje. 

Można zwariować i... żyć normalnie./ Można Zwariować

Gość Czwórki wyjaśnia, że problemy zdrowia psychicznego to temat obarczony największą stygmatyzacją systemową. To problem braku wiedzy, dostępności, długiego oczekiwania na wizytę. - Jeśli ktoś jest w kryzysie samobójczym to nie może sobie pozwolić na czekanie - zwraca uwagę. - Koszty prywatnych wizyt rosną, publiczna służba zdrowia nie działa dobrze - dodaje. 

Kampania "Można zwariować" podpowiada, gdzie szukać pomocy, w maju organizatorzy zapraszali na bezpłatne konsultacje do gabinetów Wellbee, prowadzą też infolinię psychoedukacyjną, na którą każdy może zadzwonić i zadać nurtujące go pytanie dotyczące zdrowia psychicznego. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez cleo cwiek (@cleocwiek)

***

Tytuł audycji: "Najlepszy dzień tygodnia"

Prowadzący: Małgorzata Jakubowska i Szymon Jaworski

Goście: Cleo Ćwiek

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 8.38

pj

Czytaj także

O Sobie Samych: Depresja. Ty też możesz na nią zachorować

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 12:21
Szacuje się, że tylko w Polsce na depresję cierpi około 1,5 miliona ludzi. Problem dotyczy każdej grupy wiekowej. – Depresja jest jak grypa. Każdy może na nią zachorować – mówiła w audycji O Sobie Samych Maria Szczepaniak, psycholog z Uniwersytetu SWPS. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli również prof. Piotr Gałecki, krajowy konsultant ds. psychiatrii i prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 19:30
- Określenie "depresyjny" jest obecne w naszym języku od dawna, ale zazwyczaj odnosi się do jednego elementu zespołu depresyjnego, czyli smutku czy przygnębienia. W depresji jako jednostce chorobowej mamy do czynienia także z innymi objawami: utratą przeżywania przyjemności i obniżeniem motoru do działania - mówi dr Sławomir Murawiec z Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
rozwiń zwiń