Jakie są skutki nierówności społecznych?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 21:00
Spojrzymy na ten problem z perspektywy młodych ludzi i sprawdzimy, czy pochodzenie lub wykształcenie ma znaczenie w budowaniu relacji koleżeńskich.
Czy przyjaźnimy się z ludźmi o statusie materialnym innym od naszego? (zdj. ilustracyjne)
Czy przyjaźnimy się z ludźmi o statusie materialnym innym od naszego? (zdj. ilustracyjne)Foto: Roman Bodnarchuk/Shutterstock.com

Według badań naukowych, nierówności społeczne prowadzą do szeregu negatywnych skutków społecznych. Osłabiają więzi i zaufanie, obniżają jakość edukacji, zwiększają przestępczość. Czy wpływają również na wzajemne postrzeganie się młodych ludzi? Czy przyjaźnimy się z ludźmi o statusie materialnym innym od naszego?

20 lutego obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Inicjatorzy akcji przypominają, że problemy wykluczenia społecznego, bezrobocia czy ubóstwa nie tracą na aktualności. Również w Polsce. - Jeżeli ktoś dziś nie ma dobrego dostępu do internetu, jest odcięty od wiadomości, od przyjaciół czy od możliwości zrobienia zakupów - podkreślała w Polskim Radiu Maria Cywińska, socjolog internetu.

Żeby przeciwdziałać skutkom nierówności społecznych powstają inicjatywy wspierające młodych ludzi. Wśród nich SamoDZIELNI. Celem tej akcji jest pomoc młodzieży z pieczy zastępczej w zrobieniu pierwszego kroku na rynku pracy. Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku 17-19 lat. Ma wzmacniać umiejętności młodych oraz poszerzać ich wiedzę w konkretnych obszarach (przedsiębiorczość, prawo pracy, finanse osobiste itd.). W przyszłości ma też ułatwić uczestnikom wejście w dorosłość, wzmocnić ich poczucie własnej wartości, zmotywować do rozwoju i pokazać, jak pracować w grupie czy kreatywnie rozwiązywać codzienne problemy. Uczestnicy projektu pochodzą z mniejszych miejscowości, głównie ze wschodnich województw Polski. - Chcemy, by ci młodzi ludzie poczuli, że traktujemy ich poważnie. Stosujemy narzędzia biznesowe, wzmacniamy ich, otwieramy. Chcemy sprawić, by chciało im się chcieć – mówiła w Czwórce Magdalena Grzankowska, prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

***

Na audycję "Strefa prywatna" zapraszamy w poniedziałek (20.03) o godz. 20.00. Program poprowadzi Weronika Puszkar.

kul

Czytaj także

Głowa ważniejsza niż portfel. Co znaczą pieniądze?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:30
Pieniądzom przypisujemy możliwość zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa, statusu społecznego, czasem władzy. Kompensują kompleksy i wpływają na nasze relacje z ludźmi. - Dla każdego pieniądze oznaczają coś innego - mówiła dr hab. Dominika Maison, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego i autorka książki "Polak w świecie finansów". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Walki z Ubóstwem. "Słuchaj, nie osądzaj"

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2022 17:00
17 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, który ma zwrócić uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślić prawa osób najuboższych i braterstwo z nimi. 
rozwiń zwiń