Współczesne niewolnictwo - co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 23:20
- Świadomość handlu ludźmi na świecie jest niska, w Polsce jest bardzo bardzo niska - mówi Karolina Dudzic z organizacji A21. Aby podnieść świadomość problemu współczesnego niewolnictwa, w Warszawie i w wielu miastach na całym świecie odbędzie się Marsz dla Wolności.
Cały czas nasza wiedza o współczesnym niewolnictwie jest niewielka
Cały czas nasza wiedza o współczesnym niewolnictwie jest niewielkaFoto: shutterstock/Tinnakorn jorruang.

50 milionów w niewoli

Mamy XXI wiek, jednak w dalszym ciągu ma miejsce handel ludźmi i ich wykorzystywanie. Skala zjawiska jest olbrzymia, a nasza wiedza na ten temat współczesnego niewolnictwa zadziwiająco nieduża.

- Szacuje się, że ok. 50 milionów ludzi jest teraz w niewoli. To tyle ile ludność Hiszpanii i Chorwacji razem wziętych - mówi organizatorka marszu. - To są dane poparte badaniami. Najczęściej są to ludzie, którzy są w niewoli wykorzystania seksualnego czy pracy przymusowej. Potrzebujemy nagłaśniać problem i mówić o nim więcej.

Mała świadomość na temat współczesnego niewolnictwa może wynikać z tego, że nie wyobrażamy sobie, że możemy być jego ofiarami. Problem w sferze publicznej też nie jest odpowiednio zauważany, mimo, że według Organizacji Narodów Zjednoczonych to zjawisko jest tak samo ważne i niebezpieczne, jak handel narkotykami czy przemyt broni. Nagłaśnianiu tematu ma służyć marsz, który przejdzie między innymi ulicami Warszawy już 15 października.


Nie tylko kobiety

- Jest to gigantyczny temat i do tego wstydliwy. W naszym regionie najczęściej ludzie trafiają do pracy przymusowej. Problem dotyczy nie tylko kobiet, ale także mężczyzn. Chcąc zapewnić lepszy byt rodzinie decydują się na wyjazd do pracy do innego kraju - opowiada gość Czwórki. - Kiedy spotyka ich tam nieszczęście, są izolowani i nie otrzymuje wynagrodzenia, po odzyskaniu wolności nie przyznają się do tego. Cały czas pokutuje opinia, że mężczyznom takie rzeczy się nie przytrafiają. Z tym wiąże się duży wstyd.


Źr. Facebook/A21


Psychiczne uzależnienie

Niewolnictwo to nie tylko uwięzienie i odseparowanie od społeczeństwa ale także uzależnienie psychiczne. Prześladowcy często szantażują swoje ofiary tym, że zrobią krzywdę ich rodzinie. - Handlarze pracują nad psychiką swoich ofiar i uzależniają je od siebie. Występuje często "syndrom sztokholmski" - tłumaczy aktywistka. - Najgorsze jest to, że osoba, która jest długo w niewoli, nie rozumie, że życie może wyglądać inaczej. Handlarze nawet przestają się bać, że będzie chciała uciec.


W poszukiwaniu miłości

Na współczesne niewolnictwo najczęściej narażone są młode kobiety, które często szukają miłości, związku i pracy. - Nie dotyczy to tylko osób z małym zapleczem finansowym, ale w tym wypadku podatność jest większa - wyjaśnia gość audycji. - Częściej ofiarami stają się osoby, które w dzieciństwie miały trudne doświadczenia, przeszły jakieś traumy. Nie wiedzą co to jest zdrowa relacja i jak stawiać granice.

Jeśli wiemy o takich osobach, można zgłaszać ten fakt na specjalną infolinię prowadzoną przez Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP. 


Ludzie to nie towar
Ludzie to nie towar

Osoby zniewolone wśród nas

Takie osoby nie tylko są izolowane, możemy także mijać je na ulicy. Jak je poznać? - Mogą mieć opuszczone głowy, są nadmiernie nerwowe. Zdarza się, że możemy spotkać je w salonach manicure. W takich wypadkach możemy poznać je po tym, że nie można nawiązać z nimi rozmowy i nie przyjmują pieniędzy - tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana. - Jeśli widzimy coś niepokojącego zadzwońmy na infolinię. Takie zgłoszenie, co najwyżej kosztuje nas trochę czasu, a innym może uratować życie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Sami też dbajmy o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim zachowajmy ostrożność nawiązując nowe znajomości - zwłaszcza te w internecie. - Zanim zdecydujemy się pójść do czyjegoś domu, poznajmy go lepiej i spotykajmy się w miejscu publicznym - radzi Karolina Dudzic. - Zapraszamy też do wzięcia udziału w Marszu dla Wolności. Tam wolontariusze będą udzielać wszelkich informacji. 15 października o godzinie 14.00 ruszamy spod Kolumny Zygmunta. Marsz odbywa się w pokoju i w ciszy. Nie chodzi o to, żeby żyć w strachu, ale żeby iść w wolności i dla wolności.


Posłuchaj
13:44 Czwórka/Czat Czwórki - Marsz dla Wolności - 12.10.2022.mp3 O Marszu dla Wolności opowiada Karolina Dudzic, operations manager organizacji A21 (Czat Czwórka/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Karolina Dudzic (współorganizatorka marszu, operations manager organizacji A21)

Data emisji: 12.10.2022

Godzina emisji: 15.20

aw

Czytaj także

Przemoc wobec dzieci. Reakcja to nasz obowiązek

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:12
13 lipca wchodzi w życie nowelizacja, która nakłada na każdego obywatela prawny obowiązek zgłaszania do organów ścigania przypadków przemocy wobec dzieci. Do tej pory był to obowiązek społeczny. Nowelizacja wprowadza także zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci.    
rozwiń zwiń
Czytaj także

Imigranci i uchodźcy. Jak pomagać ludziom dotkniętym kryzysem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 17:00
- ONZ szacuje, że w tej chwili od stu do dwustu milionów osób na całym świecie jest w kryzysie uchodźczym czy migracyjnym. Do 2050 może być ich nawet 400 milionów. Te dane pokazują, z jaką skalą zjawiska mamy do czynienia - mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Zdrowia Psychicznego. "Nie czekaj, aż nie będziesz mógł żyć"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 17:25
Kiedy boli nas gardło albo mamy podwyższoną gorączkę, wiemy, że coś dzieje się z naszym ciałem. Ale kiedy cierpi nasza dusza, często ignorujemy sygnały. - Wiele osób czeka do ostatniego momentu i dopiero w poważnym kryzysie zwraca się o pomoc - mówi psycholog Olena Polevska-Kłodnicka. 
rozwiń zwiń