Ekowakacje. Jak bawić się dobrze i w zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 11:39
Segregowanie śmieci na kempingu, racjonalne używanie wody, niepłoszenie zwierząt - czy trudno być eko na wakacjach?
Audio
  • Sławek Brzózek o tym, jak być eko podczas wakacji (Dajesz radę/Czwórka)
Jak spędzić wakacje w zgodzie z naturą?
Jak spędzić wakacje w zgodzie z naturą?Foto: Glow Images/East News

- Na bycie "eko" wciąż patrzymy stereotypowo. Tymczasem, by być ekoturystą nie trzeba jechać na wieś albo do gospodarstw agroturystycznych. Wystarczy być odpowiedzialnym wobec środowiska, szanować je - tłumaczył Sławek Brzózek. Podkreślał, że choć podczas wakacji czujemy się "zwolnieni z codziennych obowiązków", o tym wobec Ziemi nie należy zapominać, bo "człowiekiem jest się cały czas". - Najczęściej wybieramy miejsca, które uznajemy za cenne przyrodniczo, nierzadko wypoczywamy na łonie natury. Siła przyrody daje nam spokój. Pamiętajmy, że jeśli zniszczymy te miejsca, nie będziemy mieli gdzie jeździć - mówił ekspert.

Ekojazda z kolei to technika prowadzenia samochodu pozwalająca na uzyskanie oszczędności w zużyciu paliwa. Niższe spalanie to również niższa emisja spalin.

W audycji tłumaczył także, co podczas wakacji każdy z nas może robić na co dzień, by nie niszczyć przyrody, a jednocześnie dobrze się bawić. Wysłuchaliśmy także opinii słuchaczy Czwórki, którzy tłumaczyli, kim według nich są "ekoturyści".

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Sławek Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 1.07.2016

Godzina emisji: 12.00

kd

Czytaj także

Czy naszą planetę ocalą plastikożerne owady?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 18:15
Do niedawna naukowcy sądzili, że plastiku nie da się zneutralizować w warunkach naturalnych. Aż zbadano możliwości mącznika młynarka!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przetwórnia śmieci. Z głośników płyną dźwięki...

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 15:20
Nasz reporter Bartłomiej Olek odwiedził nietypowe miejsce - zakład przetwarzania śmieci w Lublinie. Na terenie przedsiębiorstwa ustawione są głośniki, z których słychać... śpiew ptaków!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje podróżne. Z urlopu zrobią wyprawę życia

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 17:30
Poinformują o pogodzie, lokalnych przysmakach, atrakcjach turystycznych a nawet o zawartości dwutlenku węgla w komunikacji miejskiej. - Większość aplikacji mobilnych dla turystów jest darmowa i coraz częściej działa w trybie off-line - mówi twórca aplikacji, Michał Tajchert.
rozwiń zwiń