Studia w Tuluzie. Długie wykłady, rugby i rzeka

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 18:13
W tym mieście na południowym zachodzie Francji Michał Jackowski studiował europeistykę, a w Czwórce opowiedział, dlaczego warto jechać na Erasmusa do Francji i obalił niektóre stereotypy na temat Francuzów.
Audio
  • Jak studiuje się w Tuluzie? (Dajesz radę/Czwórka)
Tuluza. Widok na odbudowany w 1987 rok most Saint-Pierre nad Garonną
Tuluza. Widok na odbudowany w 1987 rok most Saint-Pierre nad Garonną Foto: Anibal Trejo/Shutterstock.com
Sprawdź też:
mapa UK Sheffield pin 1200x660.jpg
Studia w Sheffield. Szok kulturowy gwarantowany?

- Francuzi są przesympatycznym narodem. Nigdy nikt nie potraktował mnie tam z wyższością lub dał mi odczuć, że jestem obcy - mówił Michał Jackowski. W Tuluzie student spędził w sumie pięć miesięcy, a Instytut Nauk Politycznych, na którym się uczył, należy do tak zwanego "systemu wielkich szkół" czyli prestiżowych uczelni, które kształcą ludzi świata dyplomacji i biznesu. - W Tuluzie są trzy uniwersytety i kilka pomniejszych szkół wyższych - wspominał gość Czwórki. - W tamtejszym systemie nauczania najtrudniejsze są trwające nawet trzy godziny wykłady, które francuscy studenci zapisują na komputerach słowo w słowo - dodał.

Michał Jackowski przekonywał też prowadzącą "Dajesz radę" Justynę Tylczyńską o tym, że na studia do Francji warto wyjechać znając tamtejszy język na poziomie średnio-zaawansowanym. - Wtedy z pobytu korzysta się najpełniej - tłumaczył. A jak wygląda tamtejsze studenckie życie? - Po zajęciach studenci wybierają się przede wszystkim nad Garonnę, czyli rzekę wielkości Wisły. To tam można bawić się ze znajomymi - opisywał.

Posłuchaj także:
Jyväskylä_University_-_Department_of_Physics 1200x660.jpg
Studia w fińskim Jyväskylä. "Cisza i natura"

Słuchając nagrania audycji dowiecie się też, czy francuska biurokracja jest naprawdę tak przytłaczająca, co w Tuluzie i okolicach warto zwiedzić, z czego słynie tamtejsza kuchnia oraz dlaczego warto wybrać się tam na mecz rugby.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Goście: Michał Jackowski (student, uczestnik programu Erasmus +)

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 14.07

jsz/mc

Czytaj także

Studia na barce lub rowerze? Tylko w Holandii!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:00
W Holandii studenci jeżdżą głównie na rowerach, niektórzy uprawiają własne ogrody na dachach budynków, a do egzaminów uczą się na barkach pływających po kanałach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
rozwiń zwiń