Erasmus w Rumunii. "Bardzo wysoki poziom nauczania"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 18:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do wyjazdu na naukę do Rumunii - kraju kontrastów, który z otwartymi ramionami wita studentów Erasmusa.
Audio
  • Jak wyjechać do Rumunii na Erasmusa, jak utrzymać się w tym kraju i jak wygląda tamtejsze życie od kuchni? Rozmowa z Martą Gawrychowską (Dajesz radę/Czwórka)
Widok z lotu ptaka na centrum Bukaresztu
Widok z lotu ptaka na centrum BukaresztuFoto: Augustin Lazaroiu/Shutterstock.com

Kenia chłopiec Afryka 1200x660.jpg
"Leczymy z misją" - studencka pomoc w Kenii

Większość studentów na Erasmusa wybiera kraje Europy Zachodniej, ale z Martą Gawrychowską było inaczej: zdecydowała się na wyjazd do Rumunii i dziś przyznaje, że była to najlepsza decyzja w jej życiu. - Nie lubię stereotypów, a miałam wrażenie, że te o Rumunii są wyjątkowo krzywdzące - tłumaczyła w Czwórce. - Mówi się o strasznej biedzie, Cyganach, żyjących w ubóstwie. Choć jest w tym trochę racji, to wizje bardzo przekoloryzowane. Większość Polaków miesza też Romów z Rumunami - tłumaczyła i jak podkreślała, Rumuni to ciepli i bardzo gościnni ludzie.

Mówiła też, jak wygląda nauka na bukareszteńskich uczelniach i czym tamtejszy system edukacji różni się od polskiego. - Miałam zajęcia zarówno po angielsku, jak i francusku, a moja grupa - w której zresztą nie było nikogo innego z Erasmusa - miała niesamowicie wysoki poziom. Nie miałam żadnej taryfy ulgowej - wspominała Gawrychowska.

Jak wyglądają egzaminy w Rumunii i czym różni się sposób prowadzenia zajęć w tym kraju i w Polsce? Jak przebiega studenckie życie "po godzinach" i co zachwyca naszych rodaków w Rumunii? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

podróż podróżnik namiot 1200.jpg
Podróżowanie to styl życia. Jak zwiedzać i na tym zarabiać?

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Goście: Marta Gawrychowska (stypendystka Erasmusa w Rumunii, autorka bloga "Podróże od kuchni")

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/jp

Czytaj także

Jesteś ciekawy świata? Studiuj w Holandii!

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 13:00
Te studia są przyjazne żakom, dają imponujące zaplecze, stanowią prostą drogę do łagodnego wejścia na rynek pracy. Oferują ciekawe kierunki, niedostępne w innych częściach świata. Chcesz studiować w Holandii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia na barce lub rowerze? Tylko w Holandii!

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 16:00
W Holandii studenci jeżdżą głównie na rowerach, niektórzy uprawiają własne ogrody na dachach budynków, a do egzaminów uczą się na barkach pływających po kanałach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizjoterapia po hiszpańsku. Jedź i... ucz się

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 16:00
Tym razem w "Dajesz radę" zachęcamy Was do odbycia erasmusowych praktyk w Hiszpanii. O swoich doświadczeniach zdobytych w trakcie pobytu w Murcji, w południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego, opowiadają studenci fizjoterapii z Olsztyna, bracia bliźniacy Damian i Daniel Gościniak.
rozwiń zwiń