Płytka wyobraźnia. Jak cieszyć się urlopem bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 14:37
Statystycznie każdego roku topi się w Polsce około pół tysiąca ludzi. Do tragedii najczęściej dochodzi na terenie niestrzeżonych kąpielisk i po wypiciu alkoholu. Ratownicy apelują - kąpmy się tam, gdzie jest bezpiecznie i róbmy to z rozsądkiem.
Audio
  • Jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych nad wodą? (Dajesz radę/Czwórka)
Nieprzemyślane decyzje mogą odmienić nasze życie
Nieprzemyślane decyzje mogą odmienić nasze życieFoto: Pixabay.com/Public Domain

Jak podkreślał Jerzy Burski z WOPR, w ciągu ostatnich lat bezpieczeństwo na polskich plażach znacznie się poprawiło. - Najczęstszą przyczyną utonięć - poza brakiem umiejętności pływackich - jest wciąż gwałtowne i niespodziewane znalezienie się w wodzie. Wówczas - jeśli dodatkowo woda jest zimna, a człowiek rozgrzany - bardzo łatwo o wstrząs termiczny, zatrzymanie krążenia - mówił ekspert Czwórki. Dlatego do wody - przynajmniej za pierwszym razem - należy wchodzić powoli i ostrożnie. - Najlepszy pływak może się znaleźć w sytuacji, w której nie będzie w stanie już wrócić do brzegu - ostrzegał gość Czwórki.

Jak zacząć panować nad swoim ciałem w wodzie? Czy wiemy, co oznacza wywieszona na plaży czerwona flaga i czy znamy podstawowe zasady bezpieczeństwa? Co robić, gdy widzimy człowieka, który zaczyna się topić? O tym także rozmawialiśmy w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Jerzy Burski (instruktor pływania i ratownictwa, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe)

Data emisji: 27.06.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/mz

Czytaj także

Kto dba o bezpieczeństwo podczas imprez masowych?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 14:21
Open'er Festiwal, Reggeland, Woodstock, Kazimiernikejszyn, Jarocin, Audioriver i inne - czy możemy czuć się tam bezpiecznie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Autostop - sposób na podróż przez życie

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 13:41
Masz wolne miejsce w aucie i brakuje Ci towarzystwa podczas podróży? Weź autostopowicza, albo sam złap okazję i wyrusz w świat!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 10:28
Na wspólne rozpoczęcie lata serwujemy rozciąganie i odpowiedni trening, który przygotuje do chodzenia po górach. Który trening wybrać: cardio, czyli zwiększający wydolność organizmu, czy ten wzmacniający - głównie mięśnie ud, łydek i grzbietu, które intensywnie pracują podczas wspinaczki?
rozwiń zwiń