Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 10:28
Na wspólne rozpoczęcie lata serwujemy rozciąganie i odpowiedni trening, który przygotuje do chodzenia po górach. Który trening wybrać: cardio, czyli zwiększający wydolność organizmu, czy ten wzmacniający - głównie mięśnie ud, łydek i grzbietu, które intensywnie pracują podczas wspinaczki?
Audio
  • Przygotowanie kondycyjne do wyjazdu w góry - od czego zacząć? (4. Bieg/Czwórka)
Tomasz Habdas i Piotr Galus
Tomasz Habdas i Piotr GalusFoto: Czwórka

aerobic capacity bogdał 1200.jpg
Aerobic capacity. W tym biegu liczy się równe tempo

- Wspinaczka to coś innego niż chodzenie po górach, gdyż w tym sporcie pracują zupełnie inne mięśnie. Podczas treningów energię należy skupić na trenowaniu konkretnych partii ciała, m.in. nóg - radził Tomasz Habdas. I tłumaczył, jak wyglądają jego plany treningowe, które mają przygotowywać go do różnych wypraw. - Na co dzień wykonuję ćwiczenia aerobowe, bieganie, pływanie i ćwiczenia siłowe, albo - jeśli za kilka tygodni mam wybrać się w góry - trening skupiam na zwiększaniu wydolności i szacuję go tak, by szczyt formy przypadał na konkretny termin - mówił gość Piotra Galusa. Podkreślał, że nawet biegając w centrum miasta przed planowanym wyjazdem w góry, warto poszukać sobie zróżnicowanego terenu. A przygotowania można zacząć także od zwykłych spacerów czy zajęć indoor walking.

Tomasz Habdas Pierwszy krok w górach ma znaczenie. To ekscytacja, adrenalina, związana z wysokością i ekspozycją, czyli przestrzenią, która nas otacza. To pozytywne i motywujące, to nagroda za ciężkie treningi, wyrzeczenia.

Jak wyliczyć możliwości swojego organizmu, a także gdzie szukać w miejskiej zabudowie terenów idealnych do trenowania? O tym mówiliśmy w Czwórce. W programie rozmawialiśmy także o tym, jakie obuwie wybrać, idąc w góry i po jakich sytuacjach przydadzą nam się… japonki.

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Tomasz Habdas (miłośnik górskich wypraw)

Data emisji: 25.06.2017

Godzina emisji: 10.08

kd/ag

Czytaj także

Kettlebells. Jak zostać mistrzem w tym sporcie?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:55
Czwórka wybrała się do Nadarzyna, by wziąć udział w zawodach dla miłośników ćwiczeń z kettlami: Mistrzostwach Polski Pierwszego Kroku i Kettlebells Warsaw Cup. Sprawdziliśmy też m.in., jak skutecznie trenować z kettlami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spartan Race. Wyścig dla gladiatorów biegania

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 11:30
To sport, społeczność i filozofia. - Ten bieg jest jak życie. Nigdy nie wiesz, czego się spodziewać. Nie znasz rozstawienia przeszkód, nie masz pewności, jakie one będą rodzaju - opowiada Łukasz Łyczkowski, uczestnik zawodów Spartan Race. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieganie po biegunie. "Zamarzły mi nawet oczy"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2017 15:20
- Wieczorem, tuż przed planowanym startem, organizatorzy zaserwowali nam rosyjską kolację złożoną z kapusty kiszonej, śledzia i ziemniaków. Potem okazało się, że mamy właśnie okienko pogodowe i startujemy za dwie i pół godziny - wspomina Piotr Suchenia, zwycięzca maratonu na Biegunie Północnym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolarstwo grawitacyjne. Gdzie się skacze na rowerach w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 14:50
Pokazy, tricki, które zapierają dech i przejazdy trasami największego na Mazowszu parku rowerowego - "Co Was Kręci" zagościło w Bikeparku Kazoora.
rozwiń zwiń