Parabeny, pochodne fenolu, czyli konserwanty w kosmetykach

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2017 16:29
- Choć się ich boimy, konserwanty są w kosmetykach bardzo potrzebne, bo chronią naszą skórę przed drobnoustrojami - mówiła ekspertka zrowia skóry Agnieszka Zielińska.
Audio
  • O chemii w kosmetykach - jej zaletach i wadach - mówi Agnieszka Zielińska (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Shutterstock.com/MJTH

różowe włosy fryzura kobieta 1280.jpg
Farbowanie włosów. Jak zaszaleć z głową?

Kosmetyki bogate w wodę i związki organiczne stanowią atrakcyjne środowisko dla wszelkiego typu drobnoustrojów, a te "psują" je, obniżając ich stabilność i właściwości, zmieniając kolor czy konsystencję. - Dlatego konserwanty powinny mieć działanie o szerokim spektrum, przeciwdziałać grzybom i pleśniom. W odpowiedniej dawce są niegroźne dla naszego zdrowia i nie powinny nawet przenikać przez skórę - mówiła Zielińska. Jak jednak wynika z badań, zajmują one drugie miejsce, po środkach zapachowych, pod względem częstości wywoływania alergii. - Objawy są podobne, jak w przypadku alergii pokarmowych: zaczerwienienia, swędzenie. Wówczas należy udać się do lekarza, a kosmetyk odstawić - wymieniała ekspertka.

Najczęściej pojawiającym się w kładzie kosmetyków konserwantem jest DMDM Hydantoin. Dla osób nieuczulonych na tę substancję jest on niegroźny. A czym są parabeny i czy - podobnie jak inne konserwanty - także nie powinny nam szkodzić? Czy możliwe jest całkowite wyeliminowanie konserwantów z kosmetyków? Jak czytać ulotki i informacje na opakowaniach, by nie dać sobie zrobić krzywdy i jak przygotować w domu krem wyłącznie z naturalnych składników? Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Agnieszka Zielińska (Skin Ekspert)

Data emisji: 7.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/kul

Czytaj także

Jak zachować młodość? Zamień skalpel na nóż!

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 16:50
- I krój nim warzywa, owoce, dodawaj pestki, oleje z roślin. To są najlepsze narzędzia do walki z upływem czasu - przekonuje Agnieszka Mielczarek, autorka książki "5 lat młodsza w 5 tygodni".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Głos jest bezcenny". Jak o niego dbać?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 15:58
Głos stanowi jedno z głównych narzędzi pracy przedstawicieli 80-90 proc. zawodów. Najbardziej narażeni na jego utratę są nie tylko nauczyciele i wokaliści, lecz także przedstawiciele handlowi, dziennikarze, pracownicy infolinii, telemarketerzy, a także politycy i biznesmeni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recepta na długowieczność. Co robić, by opóźnić proces starzenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 11:30
Łykanie antyoksydantów czy hormonów może być nie tylko mało skuteczną strategią opóźniania starości, ale wręcz ryzykowną. Na przedłużenie młodości są może mniej spektakularne, ale bezpieczne metody.
rozwiń zwiń