X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Płacisz kartą? Zachowaj ostrożność i rozsądek

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 17:41
Niezabezpieczone karty noszone w portfelach lub w kieszeniach to jedno z głównych niebezpieczeństw dla naszych pieniędzy. Można z nich zeskanować informacje, które pozwolą innym osobom na dostęp do naszych pieniędzy. Aby bezpiecznie używać kart płatniczych, wystarczy kilka prostych rozwiązań.
Audio
  • Rady ekspertów, dotyczące bezpiecznego użytkowania kart płatniczych (Dajesz radę/Czwórka)
Jak bezpiecznie płacić kartą? (zdjęcie ilustracyjne)
Jak bezpiecznie płacić kartą? (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Peshkova/Shutterstock.com
Sprawdź też:
dziewczyna laptop telefon 1200x660.jpg
Zakupy w sieci. Jak zachować bezpieczeństwo?

- Nasze karty chroni przede wszystkim krótkie, czterocyfrowe hasło czyli numer PIN - tłumaczy Maciej Kaczmarski z Fundacji Wiedza to Bezpieczeństwo. - Możemy też ustawić dzienny limit oraz otrzymywać bieżące informacje o dokonywanych transakcjach - dodaje zaproszony ekspert. Z kolei Damian Gąska z ODO 24 wyjaśnia, jaki numer PIN dla naszej karty ustawić i jak go chronić. - Warto zadbać, żeby PIN nie był trywialny jak na przykład "1234". Zdarzają się też takie abstrakcyjne sytuacje, w których zapisujemy PIN na kartach płatniczych lub karteczkach, które razem z kartą nosimy. To nie wpływa dobrze na bezpieczeństwo naszych pieniędzy - przekonuje specjalista. - PIN musi być zachowany w tajemnicy - podkreśla Maciej Kaczmarski.

Sprawdź także:
karta płatnicza karta kredytowa 1200.jpg
Zgubisz, ukradną ci kartę płatniczą? Jest jeden numer alarmowy

Czwórkowi goście tłumaczą także, jakie zagrożenia niosą ze sobą popularne dziś karty zbliżeniowe oraz jak bezpiecznie dokonywać transakcji kartą w internecie. - W sieci zakładamy hasła, służące do autoryzacji zakupów. W tych wypadkach trzeba pamiętać o bezpiecznej polityce haseł na urządzeniach przenośnych - zaznacza Maciej Kaczmarski. A co zrobić, jeśli kartę nam ukradną, zgubimy ją lub zdamy sobie sprawę z transakcji, których nie dokonywaliśmy? - Pierwszym odruchem powinno być zastrzeżenie karty. Można to zrobić w banku lub za pośrednictwem ogólnopolskiego numeru 828 828 828 - przekonują eksperci. 

Słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórki dowiecie się też, jak bezpiecznie korzystać z bankomatów, dlaczego w sieci nie należy udostępniać zdjęć naszych kart płatniczych, oraz przed czym chronią je specjalne etui.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maciej Kaczmarski (Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo), Damian Gąska (ODO 24)

Data emisji: 1.08.2017

Godzina emisji: 14.08

jsz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zakupy w sieci - bezpiecznie i 24 godziny na dobę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 14:13
Internet pomaga, ułatwia wiele spraw, ale jest też źródłem niebezpieczeństw. Jak bezpiecznie robić zakupy w sieci - podpowiadają eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ochrona danych w sieci. "Nasza prywatność jest bezcenna"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 16:01
Na swoich profilach w social mediach umieszczamy m.in. zdjęcia z wakacji, a tym samym sugerujemy potencjalnym włamywaczom, że nasze mieszkania właśnie są puste. Publikowane są również zdjęcia dowodów osobistych oraz innych dokumentów bez zakrytych danych osobowych. Czym to grozi?
rozwiń zwiń