Polskie Radio
Section05
karta kredytowa

LOT będzie współpracować z bankiem Pekao. Umowa dotyczy programu lojalnościowego

Bank Pekao SA oraz Polskie Linie Lotnicze LOT podpisały umowę o współpracy. Zgodnie z jej zapisami Bank Pekao zaoferuje klientom udział w największym w Europie programie lojalnościowym Miles&More. Uczestnicy programu będą mogli gromadzić mile za transakcje dokonywane wybranymi kartami banku, w tym Kartą Kredytową z Żubrem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA infrastruktura LOT Pekao karta kredytowa program lojalnościowy

Transakcje nieautoryzowane. Jak ubiegać się o zwrot ukradzionych pieniędzy?

Oszuści stosują wiele metod, żeby dostać się do naszego konta bankowego i wykraść pieniądze, m.in. stosują chwyty z niewinnie wyglądającymi linkami, promocyjnymi ofertami bądź drobnymi niedopłatami. Potrafią oni również przechwycić kontrolę nad smartfonem czy komputerem. Jak ustrzec się przed oszustami? Co zrobić jeśli bank mimo argumentów i dowodów nie chce zwrócić ukradzionych pieniędzy?
Zobacz więcej na temat:  konto bankowe bank internetowy karta płatnicza karta kredytowa pieniądze technologie

Wirtualne karty płatnicze, limity płatności gotówkowych. Co się zmieni od przyszłego roku?

Od 2024 roku zmniejszy się (z 15 tys. zł do 8 tys. zł) limit płatności gotówkowych dla przedsiębiorców i zostanie wprowadzony limit (do 20 tys. zł) płatności gotówkowych dla konsumentów (w transakcjach z przedsiębiorcami). Coraz popularniejsze stają się płatności za pomocą tzw. wirtualnej karty płatniczej. 
Zobacz więcej na temat:  finanse gotówka pieniądze banki karta kredytowa Sława Bieńczycka

NBP: w I kwartale wartość transakcji kartami kredytowymi spadła do 243,4 mld zł

W I kwartale tego roku przeprowadzono 1,978 mld transakcji kartami płatniczymi, o 5 proc. mniej niż w poprzednim kwartale, spadła też wartość tych transakcji - poinformował Narodowy Bank Polski. Gdyby jednak dane NBP porównywać do statystyk sprzed roku, to okazuje się, że sytuacja się poprawia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA karty płatnicze karty zbliżeniowe NBP zakupy zakupy w internecie karta debetowa karta kredytowa

Rośnie liczba oszustw związanych z kartami płatniczymi. Sprawdź, jak nie paść ofiarą

Wartość oszustw dokonanych za pomocą kart płatniczych wzrosła w trzecim kwartale ubiegłego roku o 12,7 proc. do 21,9 mln zł z 19,4 mln zł kwartał wcześniej - wynika z danych przekazanych przez banki, zaprezentowanych przez Narodowy Bank Polski. Najczęściej przestępcy posługują się nie skradzioną karta, ale wykradzionym PIN-em.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse finanse osobiste karta płatnicza karta kredytowa oszustwo

Pierwsza biometryczna karta kredytowa w Polsce

Kilka dni przed świętami jeden z banków wprowadził pierwszą w naszym kraju i jedną z pierwszych w Europie biometryczną kartę kredytową. Oznacza to, że dokonanie nią płatności jest możliwe po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. A to z kolei oznacza jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w transakcjach bezgotówkowych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo bankowość karta kredytowa biometria pieniądze Witold Lazar Trójka