Ochrona danych w sieci. "Nasza prywatność jest bezcenna"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2017 16:01
Na swoich profilach w social mediach umieszczamy m.in. zdjęcia z wakacji, a tym samym sugerujemy potencjalnym włamywaczom, że nasze mieszkania właśnie są puste. Publikowane są również zdjęcia dowodów osobistych oraz innych dokumentów bez zakrytych danych osobowych. Czym to grozi?
Audio
  • Jak chronić swoją prywatność korzystając z mediów społecznościowych? (Dajesz radę/Czwórka)
Lajk kliknięty pod niewłaściwym zdjęciem, negatywny komentarz, naruszający czyjeś dobra - w sieci nic nie ginie. - Zawsze ktoś może zrobić print screena i wykorzystać naszą aktywność przeciwko nam - ostrzegają eksperci Czwórki
"Lajk" kliknięty pod niewłaściwym zdjęciem, negatywny komentarz, naruszający czyjeś dobra - w sieci nic nie ginie. - Zawsze ktoś może zrobić print screena i wykorzystać naszą aktywność przeciwko nam - ostrzegają eksperci CzwórkiFoto: Shutterstock.com/sergey causelove
dziewczyna laptop telefon 1200x660.jpg
Zakupy w sieci. jak zachować bezpieczeństwo?

Z mediów społecznościowych korzysta nawet 90 proc. internautów - wynika z badań. - Przez bezmyślność publikujemy informacje, które mogą być wykorzystane przeciwko nam. Utrata kontroli nad własną prywatnością może mieć przykre konsekwencje m.in. wyłudzenia różnego typu zobowiązań finansowych - mówił Marcin Zadrożny. Jakie najczęściej popełniamy błędy? - Potwierdzamy bez zastanowienia wszelkie informacje, których żąda od nas smartfon, a często jest to m.in. numer telefonu, czy lokalizacja - tłumaczył Paweł Mielniczek. Jak podkreślali eksperci Czwórki, pierwszym krokiem do zabezpieczenia swojej prywatności w sieci jest stworzenie skomplikowanych haseł. - To nie może być imię czy data urodzenia. Hasło powinno składać się z przynajmniej ośmiu znaków: dużych, małych liter i cyfr. Korzystajmy także, o ile to możliwe, z weryfikacji dwustopniowej, używając dodatkowych zabezpieczeń - mówili eksperci. - Używajmy też różnych haseł do różnych aplikacji, usług czy portali i zmieniajmy je: im częściej tym lepiej - zaznaczyli.

komputer dziewczyna smutek2 1200.jpg
Facebook, Instagram, Twitter sprawią, że będziesz... samotny?

Jak przestępcy poznają nasze hasła i loginy do kont bankowych, dlaczego haseł do portali internetowych nie warto zapisywać w przeglądarkach? Dlaczego będąc za granicą, warto korzystać z usług lokalnych dostawców sieci, zamiast roamingu? Czy dyski przenośne to bezpieczne urządzenia do przechowywania danych i czy da się podrobić czyjś dowód osobisty na podstawie jego mandatu? I co przepisy mówią o wykorzystaniu wizerunku osób, które są w dalszym planie na naszych prywatnych zdjęciach? O tym mówiliśmy w Czwórce. A jak skutecznie pozbyć się smartfona podczas wakacji radził Mateusz Kulik.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotowała: Aleksandra Opala

Goście: Marcin Zadrożny (Fundacja Wiedza to Bezpieczeństwo), Maweł Mielniczek (ekspert ODO 24)

Data emisji: 11.07.2017

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Andrzej Nejman: chciałbym uciec od technologii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:30
- Mam takie marzenie, żeby uciec poza obszar elektroniki i elektryczności - mówił w rozmowie z Justyną Tylczyńską Andrzej Nejman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teen marketing. Jak trafić do cyfrowych tubylców?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 11:00
- Definicji Pokolenia Z jest bardzo dużo. Jedne są rocznikowe, które mówią, że to ludzie urodzeni po 1995 lub 99 roku. Ja tę generację rozumiem jako osoby, które urodziły się ze smartfonami - tłumaczy w Czwórce Bartek Sibiga, współautor e-booka "Teen marketing - jak komunikować się z pokoleniem digital natives?".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gry i Komputery Minionej Ery. Smak dzieciństwa we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 11:20
- To, czym się z kolegami pasjonujemy i czym chcemy się podzielić, nazywamy retroinformatyką - wyjaśnia Wojciech Frabiński, współtwórca muzeum Gry i Komputery Minionej Ery, które powstaje we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Kurdej-Szatan i jej "technologiczne centrum świata"

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 18:09
Jak przyznaje, jej smartfon to prawdziwe "centrum dowodzenia światem". Tam bowiem aktorka Barbara Kurdej-Szatan poza numerami telefonów ma zapisane m.in. scenariusze seriali czy sztuk teatralnych, w których gra.
rozwiń zwiń