Studia w Chengdu. Hot pot, karaoke i Wielki Budda

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 17:40
Paula Matosek studiowała na Sichuan University w mieście Chengdu na Insititute of South Asia, gdzie ona i jej kolega z Uniwersytetu Warszawskiego byli jedynymi Europejczykami w grupie zajęciowej. - To była podróż "last minute". Dowiedziałam się o niej na miesiąc przed wyjazdem, a dokumentów do załatwienia jest sporo - wspomina Paula Matosek. 
Audio
  • Jak żyje się i studiuje w Chengdu w Chinach? (Dajesz radę/Czwórka)
W Chinach hot pot to nie tylko danie, ale także sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi (zdjęcie ilustracyjne)
W Chinach hot pot to nie tylko danie, ale także sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Tom Wang/Shutterstock.com

Paula Matosek W Chinach nauczyłam się, co to tak naprawdę znaczy być Europejką 

Stypendium w Chengdu Paula Matosek odbyła w ramach organizowanej przez chiński rząd inicjatywy One Belt One Road, której celem jest promowanie polsko-chińskiej współpracy. - Na UW studiuję Stosunki Międzynarodowe, a w Chinach miałam przede wszystkim przedmioty nastawione na region Azji Południowo-Wschodniej, na przykład stosunki z Indiami czy Nepalem - tłumaczy Paula Matosek.

Według niej, wysokość stypendium zapewnionego przez One Belt One Road jest wystarczająca na spokojne życie i studiowanie w Chinach, tym bardziej, że zakwaterowanie opłacane jest z oddzielnej puli. W rozmowie z Justyną Tylczyńską Paula Matosek opowiada też o barierach kulturowych, na które wybierający się do Chin studenci powinni się przygotować. - Dużym szokiem było jedzenie. Tam w zasadzie nie ma chleba, a jeśli się go znajdzie, to nie smakuje - przekonuje stypendystka.

Sprawdź też:
mapa przyprawy 1200x660.jpg
Poznając kuchnie świata - podróże kierowane smakiem

Słuchając nagrania całej audycji, dowiecie się też, jak w Chinach wygląda studenckie imprezowanie, jak pikantny syczuański hot pot i karaoke integrują Chińczyków, dlaczego wybierając się tam, warto znać podstawy chińskiego, oraz jak dużo wysiłku kosztuje wspięcie się na Wielkiego Buddę z Leshan. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Paula Matosek (studentka UW i stypendystka One Belt One Road Initiative)

Data emisji: 6.09.2017

Godzina emisji: 14.05

jsz/jp

Czytaj także

Studia na Jawie. W otoczeniu kulturowej różnorodności

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 18:02
Siedem tysięcy wysp rozciągniętych na tysiącach kilometrów, w trzech strefach czasowych i mieszkańcy posługujący się prawie 300 lokalnymi językami. Tak różnorodna i bogata kulturowo jest Indonezja. W jej kulturalnym i politycznym centrum, czyli Dżakarcie, na stypendium Darmasiswa była dziennikarka Olivia Drost. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski jazz w Chinach. "Tego chcą tam słuchać"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 13:04
- Polska scena jazzowa ma się coraz lepiej, jest coraz silniejsza i coraz więcej osób się do tego garnie. A Jazz Po Polsku jest po to, by im pomóc - opowiada twórca projektu Jakub Krzeszowski.
rozwiń zwiń