Ratuj życie. Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:26
Z badań wynika, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Życie ratuje wówczas szpik, który otrzymać można od osoby niespokrewnionej. Dlatego tak ważne jest, by dawców szpiku było coraz więcej.
Audio
  • Jak zostać dawcą szpiku i dlaczego warto? Rozmowa z Moniką Sankowską i Jackiem Teperem (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: science photo / Shutterstock

Skora mlodosc 1200.jpg
Przepis na młodość - zacznij od skóry

- 20 lat temu pacjenci, którzy dowiadywali się o swojej chorobie, słyszeli właściwie wyrok. Potem udało się dokonać pierwszych przeszczepów, po których pacjenci żyją do dzisiaj, wracają do normalnego życia, pracy - tłumaczyła Monika Sankowska z Fundacji Przeciwko Leukemii. Najskuteczniejszą formą walki z nowotworami krwi jest przeszczep szpiku. Jest to często jedyne lekarstwo, które może uratować chorego. Jak wygląda procedura oddawania szpiku i czy to boli? O tym mówiliśmy w Czwórce.

W studiu rozmawialiśmy także z Jackiem Teperem, który został dawcą szpiku w wieku 19 lat. Dlaczego zdecydował się pomagać innym w tej sposób i jak wyglądała jego droga do oddania szpiku? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Nazwa audycji: Dajesz radę 

Prowadzący: Justyna Majchrzak

Gość: Monika Sankowska (Fundacja przeciwko Leukemii, Ośrodek Dawców Szpiku Medigen), Jacek Teper (dawca szpiku)

Data: 14.11.2017

Godzina: 14.06

kd/ac

Czytaj także

18-latka, która odkryła sposób na leczenie raka

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 10:00
Joanna Jurek to nastolatka, która opracowała sposób na walkę z rakiem trzustki. Jest laureatką wielu konkursów dla młodych naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak to nie wyrok. Kiedy usłyszysz diagnozę...

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 16:59
Jakie czynniki powodują raka? Jak w jego diagnozowaniu pomaga rutynowe badanie krwi i ile kosztuje leczenie nowotworów? Co zrobić, gdy lekarz powie nam "Tak, jest pani/pan chory"? Na te pytania odpowiedzi szukaliśmy w "Dajesz radę".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowy Dzień Onkologii. Jak nie dać się rakowi?

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 15:30
Na całym świecie rośnie zachorowalność na nowotwory. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Onkologii porozmawiamy o badaniach profilaktycznych, które są jedyną metodą wczesnej diagnostyki raka. 
rozwiń zwiń